L-tyrosin

Dobrý den, synovi 21 let byla diagnostikována paranoidní schizofrenie. Dostává 1x měsíčně injekčně Xeplion, na večer 10 mg Zyprexi.Toto užívá stabilně cca 5 měsíců. Nějaký čas po hospitalizaci to byli ještě jiné tlumící léky. Od dětství léčí štítnou žlázu - zánět, užívá Euthyrox 50 mg 1/2 tablety denně a je ADHD. Jeho současný stav není dobrý ani příliš špatný, tedy k normálu to má ještě daleko. Je bez bludů, slyšení jiných hlasů, pouze mluví o negativních myšlenkách. Může užívat l-tyrosine a curcumin? Inklinuje spíše k depresi, je u něj zvýšená únava, problém s koncentrací, úzkost, nedostatek motivace, pocity viny a beznaděje. Děkuji Tomášová
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, aminokyselina l-tyrosin je důležitým stavebním kamenem pro syntézu např. noradrenalinu. Jeho užívání se nedoporučuje kombinovat s některými antidepresivy. Kurkumin je přírodní aromatická látka, která má široké použití, nemá být užívána u lidí se sklony ke krvácení. Užívání suplementů a potravních doplňků je třeba výdy diskutovat s ošetřujícím lékařem.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, část dotazu o lécích přenechávám na panu doktorovi. Chci vás ale povzbudit zkušeností několika našich kolegů se schizofrenií, že i s touto nemocí se dá naučit docela dobře žít. Podle jejich sdílení někdy trvá, než se vyzkouší ta správná kombinace léků tak, aby měl člověk maximální úlevu a přitom také minimum negativních vedlejších účinků (k nimž často patří i ta únava). Proto kdyby tomu tak mělo být i u syna, vydržte. Jako člověk s vlastní zkušeností s úzkostně depresivní poruchou pak mohu vám i synovi doporučit i dobrou psychoterapii. Pocity viny, beznaděje a nedostatku motivace míváme snad všichni, kdo jsme čelili diagnóze duševní poruchy. Ale i s ní se dá dobře žít, chce to podporu dobrých odborníků a také pracovat na vlastní sebejistotě, která je na začátku velmi otřesená. Možná by synovi pomohl i rozhovor s konzultantem, který má přímo zkušenost se schizofrenií, dnes jsou často součástí týmů jako tzv. "peer pracovníci" a jsou živoucím důkazem, že život nekončí ani po této diagnóze. Moc vám přeji, ať to dobře zvládnete a syn ať najde i s touto nemocí zase spokojenost se životem. Hodně sil i štěstí.


Zpět na seznam