Léčba deprese - zhoršení po Tritticu

Dobrý den, prosím o Váš názor na kombinaci Olwexye a Trittica. Na léčbu deprese jsem dostala Olwexyi, začala jsem na dávce 75 mg, nyní užívám 150 mg ráno.Po 3. týdnu léčby pomocí Olwexye se dostavilo zlepšení, začala jsem cítit energii, měla dobrou náladu a byla šťastná, že mi lék pomáhá a nemoc se daří porazit. Bohužel jako vedlejší účinek léku se dostavila nespavost. Proto jsem dostala Trittico, navyšovala jsem po 1/3 na dávku 75 mg.Po dosažení této dávky jsem se opět začala cítit zle, měla jsem hodně vedlejších účinků popsaných v příbalovém letáku. Tyto vedlejší účinky se různě střídaly a měnily se. Co je nejhorší, opět se objevila deprese, snad ještě horší, než na začátku léčby. Po tel. konzultaci s lékařkou, která v době dovolené tu moji zastupuje, budu dávky Trittica snižovat. O Tritticu jsem slyšela, že je to vcelku dobře snášený lék, proto mě můj stav po něm dost zaskočil. Může můj nynější stav - obnovení deprese být způsoben kombinací Olwexye a Trittica, že se spolu nesnesou? Děkuji za odpověď a Váš čas.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Trittico samo o sobě je dobře snášeným lékem, ale v kombinaci s jinými antidepresivy, která mají třeba jen zčásti podobný mechanismus účinku se mohou u vnímavých pacientů objevit nežádoucí účinky i při malých dávkách. Řada pacientů tuto kombinaci snese, ale nemusí to tak být u každého.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, jak se ptáte na kombinaci Olwexye a Tritica, sice nejsem expert na léky. Ale z vlastní zkušenosti mohu říci, že než jsme já a můj lékař (psychiatr) našli vhodný lék či kombinaci léků, tak to potřebovalo čas a moji trpělivost. S mým lékařem (psychiatrem) jsme vyzkoušeli několikero léků, měnili jsme léky, abych medikaci dobře snášela a pocítila zlepšování se mého stavu a taky hlavně bez nějakých velkých vedlejších příznaků. Bohužel neexistuje na každého člověka předepsaný recept na léky, který zaručeně funguje, nebo u každého člověka se mohou objevit i různé vedlejší účinky. Důležité bylo taky pro mě to, že svému doktorovi mohu důvěřovat a vlastně doteď „spolupracujeme“ i na medikaci či dávkování v případech, kdy se prostě zase ta deprese ozve nebo se mi zhorší psychický stav. A pak jsem si také sama uvědomila, že je pro mě důležité, aby léky můj stav alespoň nějak stabilizovaly a já se cítila relativně v pohodě. Za ty roky, co léky užívám, dokážu i pomalu rozpoznat, co léky se mnou dělají nebo kdy je potřeba o nějaký ten mg navýšit. Příbalovými letáky se radši nenervuju, ale konzultuju s doktorem. Ve Vašem případě, jak Vám radí zastupující lékařka – snížení Tritica, bych to asi vyzkoušela, a pak samozřejmě prokonzultovala přímo s Vaší lékařkou, až se vrátí z dovolené. Léky jsou sice chemie, potřebují nějaký čas, než zaberou, ale taky nezapomínejme, že léky nejsou vše. Kromě léků jsem pozměnila i svůj životní styl, který mi prospívá, a cítím se lépe. Přeji Vám hodně štěstí a doufám, že jsem mohla pomoci s mou zkušeností s léky.


Zpět na seznam