léčba změny psychických stavů

Dobrý den. Moje maminka 82letá bere již 15 let lék Olwexya. Změnu nálady a neradosti ze světa mívala na jaře a na podzim. S přibývajícím věkem se tyto stavy opakují ob měsic. Měsíc je vzhledem k věku velice čiperná, šťastná, veselá, aktivní. Další měsíc upadne do stavu, kdy ji nic nebaví, po každé malé aktivitě je unavená, slabá a spí(přes den i v noci)je nešťastná, nesoustředěná, stěžuje si na tupost a neschopnost. Říká, že když je v pohodě, tak se jí lépe kouká na svět. Psychiatrička ji dala ještě Xanax. Nejsem lékař, ale chtěla jsem se zeptat, jestli by spíš neměla brát něco(prosím co) na povzbuzení než na tlumení a spaní. Ráda bych ji pomohla a zajistila klidné a hlavně spokojené stáří. Velice Vám děkuji za odpověď a Váš čas. S pozdravem Ondráková - dcera
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, máte pravdu, že Xanax je lék spíše tlumivý a při depresích se používá především tam, kde je přítomna i úzkost, nikoli únava a nechuť do aktivit. Navíc u seniorů by měl být ordinován vyjímečně, protože může podporovat zhoršení orientace. U periodických změn nálady se používají tzv. stabilizátory, prokonzultoval bych to s lékařkou Vaší maminky.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. S léky mám spoustu pozitivních i negativních zkušeností. Během hospitalizace mi byly léky měněny a některé, které měli spolupacienti na povzbuzení, mě velmi tlumily. Je to vždy velmi individuální, jak a moc konkrétní léky zapůsobí. Nejvíce se mi osvědčilo konzultovat medikaci se svou lékařkou, která mě zná už osm let a má nejlepší představu o tom, jak které léky snáším nebo které mi jak zabírají. Přeji Vám i Vaší mamince jen to dobré!


Zpět na seznam