Lék na schizofrenie

Dobrý den,již dlouhou dobu cca 19 let se léčím na deprese.Nyni bohužel na úzkostně depresivní poruchu a panické ataky.Zmenila jsem psychiatra a ten mi předepsal před 6 týdny Pragiolu 150-75-150 a sertivan 75mg,plus beru rivotril 3x denně.Nyni protože se stav přestal zlepšovat mi předepsal Reagilu 1,5 mg,což je lék na schizofrenii.Rekl,že je to takový stabilizátor.Hondně mě to vylekalo a bojím se ten lék vzít. Mám celkově obavy ze změn léků,protože jsem zažila opravdu peklo,když mi dřívější doktorka měnila léčbu a já měla všechny příznaky vedlejších účinků. Opravdu se tento lék bere i při mé diagnóze? Už jsem zoufalá,na neschopence jsem díky tomu už víc jak 3 měsíce. Moc děkuji za odpověď
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, některá antipsychotika ("léky na schizofrenii") v malých dávkách mohou pomoci stabilizovat náladu a také se k tomu občas používají. Lék Reagila je na trhu poměrně krátce a v případě úzkostných depresí není používán, mimo jiné i proto, že jeho cena je vysoká a zatím je indikován k léčbě schizofrenie, což ale neznamená, že by nemohl být u depresí funkční. Podrobně by Vám měla na Vaše dotazy odpovědět lékařka, která vám tuto léčbu ordinuje.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, i když jsem se také léčila s depresemi, užívala jsem (kromě rivotrilu) jiné léky než vy, takže ohledně Vaší otázky ohledně vhodnosti reagily Vám nemohu poradit. Zažila jsem ale také hodně špatná období v mániích končících často hospitalizacemi a následnými těžkými depresemi. Vyzkoušela jsem různé léky, často trvalo dost dlouho, než jsme s lékařem našli vyhovující medikaci. Řekla bych, že hledání optimálního řešení je opravdu obtížné, ale lze je najít, či se k němu alespoň co nejvíce přiblížit. Podle mého názoru je důležité neztrácet naději, mít pozitivní vizi, trpělivost a v neposlední řadě být otevřený v komunikaci s lékařem, nebát se ho na cokoli zeptat a sdělit mu, když Vám lék nevyhovuje. Věřím, že se Vám to podaří. Moc Vám držím palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam