Léky a stropky

Dobrý den, prosím o pomoc. Dcera bere 3 rokem léky na psychozu / reagilu, zyprexu a akineton/. CCa 3/4roku se objevují tzv. "stropky". Je to omezující jev - oční sval se napne/dostane křeč / v poloze pohled nahoru. Velmi těžko se toto koriguje , hl. při chůzi. Toto se objeví odpoledna, navečer a pak je nutno si jít lehnout a zaspat. Paní doktorka jí dala na to Akineton, ten však nezabírá a tak když se stropky objeví musí vzít Rivotril a jít si lehnout. Prosím o radu, jak se toho zbavit, oční lékař o tomto neví nic. Ještě mě napadlo konzultovat problém s neurologem. Psychiatr navrhuje změnu léku a tak jí snížil Reagilu a na noc dal Kventiax. Dcera vysadila po domluvě s lékařem Zyprexu a podařilo se jí snížit váhu. Dnes nás trápí "stropky". Děkuji H.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, tzv. stropky (odborně okulogyrní krize) jsou jedním z vedlejších nežádoucích účinků při léčbě antipsychotiky. Pokud se objevují u pacienta často a Akineton je bez efekru, je na psychiatrovi, aby zvážil změnu medikace antipsychotiky. Existují taková, u kterých je toto riziko nižší, mohou mít však jiné nevýhody. Strategií je více, jsou popsány v léčebných manuálech, je třeba to diskutovat s ošetřujícím psychiatrem.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Já sama jako peer poradce se stropkami osobní zkušenost nemám. Často se s nimi však setkávám u svých klientů v práci jako s jevem, který se typicky objevuje během léčby psychotických onemocnění. Jedná se zřejmě o vedlejší účinek některých léků a od svých klientů vím, jak je pro ně samotné tento jev nepříjemný. Je to něco, za co se člověk může stydět a nutí jej to vzdalovat se ze sociálních kontaktů a v ústraní čekat, až to přejde. Takto mi to alespoň popisují mí klienti. Hledání vhodného léku na duševní obtíže je často velmi těžká věc. Některý lék třeba dobře zabírá na konkrétní projevy psychózy, ale jako vedlejší jev může způsobovat přibírání na váze, třes, nebo právě stropky. Hledání optimální léčby je vždy velmi individuální záležitost a asi nezbývá, než být otevřený k ošetřujícímu ambulantnímu psychiatrovi a žádat jej o nalezení té nejvhodnější kombinace. Tak, aby léčba pomáhala, ale vedlejší dopady byly co nejmenší. Věřím, že se to povede i ve vašem případě. Držím vám palce.


Zpět na seznam