léky a váha

Dobrý den, chci se zeptat, jestli léky na schizofrenii - zykalor 10 mg denně a 50 mg xeplionu měsíčně, dříve obou léků více plus ještě jiné, mohou znemožnit hubnutí a způsobit přibírání, u mě to tak skoro jistě bude, jsem mladý muž, který denně sportuje a jí střídmě, přesto se váha nehne, zatímco průměrný člověk hubne kilo týdně, já to nezhubnu snad ani za měsíc, nadváhu nemám velkou, ale chtěl bych se jí zbavit a mít vysekané břicho, je to reálně možné, nebo ne, snaha a vůle je, jimé zdravotní problémy by být neměly, pokud se něco nezměnilo, a jestli se mi nemohla zhoršit štítná žláza, protože jsem i hodně unavený a mám špatnou pamet a proč je zakázaný arginin, nebo bych ho mohl v malém množství v proteinu brát a jak je to s tyrosinem jako suplementem u pacientů děkuju.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, užívání léků , které uvádíte, může být spojeno s problémem nadváhy, ale zrovna tyto léky v tomto ohledu tak problematické nebývají. U psychiatrických pacientů bývá užitečné markery funkce štítné žlázy vyšetřit, o tom je třeba s dohodnout s Vaším praktickým lékařm či psychiatrem, stejně jako o vhodnosti užívání suplementů.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, nemám zkušenost s tímto lékem, takže musím nechat odpověď na našem panu doktorovi. Obecně vás chci ale povzbudit k tomu, abyste měl lékaře, se kterým můžete řešit i tyto věci. Pro mě to bylo velmi důležité mít psychiatra, který se mi vždy snažil pomoci, i když mu moje váha nemusela připadat tak důležitá. Vzpomínám si, jak mě jednou sám podle dokumentace připomněl, že u jednoho léku jsem si před lety stěžovala, že odstartoval moji velkou chuť k jídlu - a že mi ho tedy ani později nedoporučuje. Podobně jako vy jsem neměla velkou nadváhu, tedy žádné zdravotní riziko, ale pro něj byl důležitý můj celkový pocit spokojenosti. Píšu to proto, že jindy jsem se setkala s lékaři, kteří na podobné věci odpovídali ve stylu "buďte ráda za léky a neřešte podružnosti". Přeji vám, ať takové nemáte a i s duševní poruchou se s takovým přístupem nemusíte smiřovat.


Zpět na seznam