Léky Itakem

Dobrý den,můj přítel měl před 2mi lety tetanický záchvat a doktor mu,kvůli tomu předepsal antidepresiva Itakem 10mg.Přítel začal mít velké bolesti hlavy,pocit na zvracení,měl nepravidelný srdeční tep a mnohem více...Ze začátku to nevnímal a myslel si,že to přejde,ale začalo se to zhoršovat a věcí přibývalo.Lítali jsme po doktorech a jeho obvodní lékař řekl,že trpí úzkostí (přítel nemá žádné psychické problémy) a navýšil mu dávku Itakemu na 2 tablety denně a poslal ho na psychiatrii.Ještě ten večer mu zabylo hodně špatně a šli jsme na pohotovost,kde mu udělali krevní obraz a mnoho jiných vyšetření a řekli mu,že neví co s ním ať navštíví praktického lékaře.Mi to nedalo a podívala jsem se na příbalový leták Itakemu a všechny problémy se ukázaly,že sedí s vedlejšími účinky Itakemu.Zašel tedy k lékaři a ten mu řekl,ať je okamžitě vysadí.Jelikož to přítel už zkoušel dříve a po 3 dnech ho chytly závratě,neschopnost usnout,bolesti hlavy a bušení srdce,raději jsme se rozhodli ten Itakem vysazovat postupně a to 1/2 prášku denně.Je to čtvrtý den a příteli není vůbec dobře...zase se projevují příznaky z vysazení...Chtěla jsem se zeptat,zda máme ty léky vysadit hned nebo raději postupně a za jak dlouho to asi přejde a jestli není něco po čem by mu bylo lépe?
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, užívá-li člověk antidepresiva delší dobu, je třeba je vysazovat postupně, snižování o 1/2 tbl denně, tedy ve Vašem případě úplné vysazení během 4 dnů je příliš náhlé. dělá se to tak právě proto, aby se předešlo syndromu z vysazení, který, který se může podobat i stavu naddávkování, jakkoli paradoxně to vypadá (nepíšedte, jak se příznaky z vysazení u přítele projevují). Lékař, který Vašeho přítele léčí, by měl svůj postup vysvětlit včetně toho, jak interpretuje jeho potíže, když tvrdíte, že on žádné psychické problémy nemá. Také není jasné, zda Vašeho přítele vyšetřil psychiatr, což by bylo v tomto případě na místě.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkujeme, že jste se obrátila na naši poradnu. Chápu obavy o Vašeho přítele a věřím, že není lehké sledovat, jak strádá. Já osobně si s léky vytrpěla dost a mívala jsem hodně nežádoucích účinků. Moje lékařka mi vysazování léků prováděla velmi citlivě, trvá to přibližně 3 týdny a zároveň mi nasazovala v postupně se zvyšujících dávkách lék nový. Při každém novém léku trvalo přibližně další tři týdny, než si na ně mé tělo zvyklo. Tato doba prý může trvat až 6 týdnů. Měla jsem podobné projevy jako Váš přítel a nevěřila jsem, že by se to mohlo srovnat. Ono samo o sobě to, že mi bylo z léků zpočátku ještě hůř, bylo stresující. Píšete, že přítel nemá žádné psychické problémy. Já si myslela totéž, a až když jsem došla se silami na dno, jsem si přiznala, že jsem měla problémy už dlouho. Stres, pracovní nasazení, zodpovědnost, to všechno na mě působilo víc, než jsem si připouštěla. Pokusila bych se příteli citlivě navrhnout psychoterapii, která mi tehdy velmi pomohla. Za sebe věřím, že společně naleznete něco, po čem bude příteli lépe.


Zpět na seznam