lepší postava

Dobrý den, chci se zeptat, jestli se dá zbavit i malé nadváhy při lécích po kterých se přibírá a mít pekáč buchet.Dále jestli se při vysazení léků na schizofrenii, xeplion, zykalor, nějak nesníží inteligence, pamět apod.A také jestli když jsem nikdy neměl halucinace a jiné potíže také delší dobu nemám tak jestli je možné úplně vysadit léky a být nadále bez potíží.Popřípadě jaká je šance, že budu všechno zvládat bez léků. děkuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, o vysazování léků je třeba hovořit s psychiatrem, který Vám je ordinuje. Vysazení může být spojeno s rizikem návratu akutních příznaků nemoci, což pak může mít na kognitivní funkce (pamě´t, pozornost aj.) negativní vliv. Co se týká nadváhy, tak je možné ji s nížit i při užívání léků, pokud člověk dodržuje správnou životosprávu a pohyb. "Pekáč buchet" vyžaduje pravidelné cvičení, což platí pro každého bez ohledu na léky.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mohu Vám odpovědět na první část otázky a to, zda je možné se zbavit nadváhy při lécích, při kterých se přibírá. Řekla bych, že určitě ano. Při vhodném složení jídelníčku a dodržování rozumných stravovacích návyků (nepřejídat se například večer). Také je důležité mít ve svém denním rozvrhu dostatek pohybu. No, a pokud chcete pekáč buchet, sám víte, že to vyžaduje pravidelné cvičení v posilovně i doma. To byste musel praktikovat, i kdybyste nebral léky. S léky na schizofrenii zkušenost nemám (mojí diagnózou je bipolární porucha). Obecně ale platí, že se léky musí vysazovat postupně a pod dohledem lékaře. Ten pak podle vývoje situace může posoudit, zda je možné, abyste svoji nemoc zvládal bez léků, či s jejich minimálním množstvím. Držím palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam