Lieky

Chcem sa spýtat beriem teray 3 den protiaden 25 rano+ štrt.rivotril3xdenne alventa 37,5 rano a poobede na noc protiaden 75 som uplne mino lekarka chce vyhodit rivotril ktorý beriem 3 mesiac 3x 1/4 stavy mam teraz hrozné napatie uskost strach hrozná nervozita niekedy ako večer a poobede taký stav nervozity že neviem čo so sebou može to byt tým protiadenom .. AD užívam už 5 rokov po coide sa to zhorčilo tak mi dala lekárka rivotril nato to mov nepomahalo tak dala ráno protiaden
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, prothiaden je staré osvědčené antidepresivum, které však může mítcelouřadu vedlejších účinků. Pokud léky nezabírají, je třba se zamyslet nad jinou medikační strategií, antidepresiv existuje celářada. Držím palce.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Pokud správně rozumím, máte zkušenost s medikací AD již 5 let, ale nyní vnímáte na sobě znatelné změny duševního stavu. Jako je např. úzkost, napětí, obavy a strach, nervozita apod. Nejsem lékař či odborník, který Vám může takhle na dálku prostřednictvím emailu něco poradit, aby se Váš stav zlepšil. Ale mám také vlastní zkušenost s medikací, také jsem užívala rivotril, který je prý návykový, a proto jsem byla ráda, když mi ho psychiatr po nějaké době vysadil. V ostatních lécích, které užíváte se nevyznám. Co mě osobně pomohlo, udělat si jasno v užívání léků (který lék na co je, nebo co podporuje apod.) nebo když jsem na sobě pozorovala změny, tak byl rozhovor s psychiatrem, který mi léky předepisuje. Za ten čas, co už léky AD apod. užívám, tak jsem dokázala najít jakousi rovnováhu, poznala lépe své stavy a zároveň pomalu vypozoruji, když něco není v pohodě. Samozřejmě i má praktická lékařka je obeznámena se všemi léky, které užívám, stejně tak i ostatní odborníci, kteří mě podporují v udržení si stability duševního a fyzického zdraví, aby nedošlo k nějaké kontraindikaci. Ještě mě napadá, zda jste někdy zkusil/-a např. psychoterapii, která mě pomáhá v tom, lépe porozumět mé psychice, mým stavům nebo onemocnění. A jinak se snažím pracovat se stavy tak, že se snažím vnímat jejich původ, najít spouštěč, proč zrovna v tuto chvíli přicházejí a já se cítím jaksi jimi přepadena. Může to být vyvoláno např. dlouhodobým stresem, na mě má vliv i nepřízeň počasí atd. Každopádně vím, že tyto stavy nejsou nekonečné. I ony někdy přejdou a je na mě vyčkat ten čas, kdy se budu zase cítit v pohodě. K lepšímu pocitu mi pomáhá dýchání (zaměřím se na hluboké dýchání a vnímám dech, jak proudí tělem), dopřávám si odpočinek, cvičím jógu, nyní si i dokonce dopřeju pravidelnou masáž. Nebo dělám věci, které mě baví a naplňují radostí, u kterých si odpočinu i hlavou. Někomu pomáhá procházka do lesa, setkání s přáteli atd. Zkuste najít svůj způsob, který Vám pomůže cítit se lépe. Držím palce, ať se Vám daří. Doufám, že jsem Vám mohla poskytnout alespoň pár tipů, které Vás mohou podpořit a zlepšit Váš stav. Přeji hodně štěstí a zdraví.


Zpět na seznam