Lithium

Dobrý den, již cca měsíc užívám lithium na deprese. Zároveň užívám už asi 3 měsíce Olanzapin, který bych chtěla vysadit, mám po něm zvýšenou chuť k jídlu, nedokážu myslet na nic jiného než na jídlo. Ale slyšela jsem že i po lithium se přibírá. Je to že stejného důvodu jako po Olanzapinu? Tj. zvýšená chuť na jídlo?
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, především je třeba jakékoli změny či vysazení konzultovat s Vaším lékařem. Jinak - lithium zvýšení chuti na jídlo nevyvolává, přibírá se po něm jen vzácně, princip je zcela jiný, než u olanzapinu. Lithium je velmi jednoduchá sloučenina patřící mezi soli, tělo jí rychle vyloučí ledvinami, je třeba zde sledovat plazmatické hladiny. V případě olanzapinu bych se lékaře optal, zda je možná úprava či změna.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Jako peer poradce reaguji na dotazy na základě vlastní zkušenosti s psychickými obtížemi a zotavováním se z nich. S uvedenými léky nemám žádnou osobní zkušenost, nikdy jsem je neužívala. Od klientů, se kterými pracuji, nicméně slýchám, že je trápí podobné vedlejší účinky jako vás - zvýšená chuť na jídlo, přibírání na váze a z toho pramenící nespokojenost s průběhem léčby. Rozumím tomu, že vás tyto vedlejší efekty znepokojují - měla bych to stejně. Na vašem místě bych o tom podrobně mluvila se svým ambulantním psychiatrem a zajímala bych se o možnost výměny léků za jiné, které by uvedené potíže nezpůsobovaly. Od svých klientů rovněž vím, že je podobná změna možná. Přeji vám hodně zdraví a co nejlépe nastavenou medikaci.


Zpět na seznam