Lithium- přibírání

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, před rokem mi bylo nasazeno Lithium a bohužel jsem přibrala 12 kilogramů. A teď po roce beru až jenom Abilify. Je možné a za jak dlouho bych to mohla shodit? Aspoň 8 kilo? Děkuji moc za odpověď
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, shození nabytých kilogramů vždy souvisí s jídelníčkem a pohybem. I když člověk nabere přebytečná kila v souvislosti s užíváním některých léků, většinou se jich jednoduše nezbaví jen tím, že tyto léky přestane užívat. Účinně Vám s tímto může pomoci nutriční terapeut.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za dotaz do naší poradny. Téma léky a jejich vedlejší účinky, jako přibírání na váze, bývá častým dotazem, čím se mnozí lidé potýkají. Úplně zaručený recept asi na to neexistuje. Nejprve Vás mohu alespoň trochu uklidnit, že nejste sama, která s nadbytečnými kily díky lékům zápasí. Stejně jako Vás, trápí přibírání většinu těch, co musí užívat antidepresiva, antiepileptika či hormonální léčiva apod. Některé léky podporují chuť k jídlu, přičemž je důležité, rozumně držet chuť v hranicích, aby nedocházelo k přejídání, např. i v noci. Mě osobně se osvědčilo, dodržovat svou původní životosprávu, nenechat se zviklat zbytečným přejídáním, chutí na vše možné a různé. Nadále vyplňovat volný čas pohybem, např. k posílení a správnému uvolňování svalů- cvičení jógy, která podporuje i psychiku člověka. Nebo si vytyčovat různé druhy procházek, při kterých člověk přijde i na jiné myšlenky, více pozoruje své okolí než své tuky atd. V létě se nabízí např. plavání a další aktivity. Zkuste si vyvážit stravu s pohybem, na škodu to nebude. I kdyby se Vám nepodařilo úplně zchodit vysněných 8 kilo, přece jenom posílíte své svaly, které dostanou formu, a tak se tělo pěkně vytvaruje. Při mém stabilizování váhy (také díky psych.lékům) jsem si uvědomila, že důležité pro mě je, jak se cítím ve svém těle. Nedávala jsem si zbytečně vysoké nároky, ohledně postavy apod., spíše jsem byla spokojená s tím, že funguji v běžném životě, můj duševní stav je stabilizován v rámci možností. Potřebovalo to samozřejmě určitý díl sebedisciplíny, ale také spokojenosti a najít míru sebelásky, tím myslím vůči svému tělu- nezaměřovat se jen na negativní stránky svého těla, jako jsou tukové polštáře, ale spíše vidět na sobě i ty pozitiva, abych si nesnižovala svou hodnotu. Někdo doporučuje i změnu životosprávy, aby měla při snížené energetické hodnotě vysokou výživovou hodnotu a zajišťovala dostatečný přirozený příjem vitaminů, minerálních látek a antioxidantů – stravu bohatou na ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky, mléko a nízkotučné mléčné výrobky, libové maso, ryby a rostlinné oleje. Nezapomínejte na pitný režim. Tělesnou aktivitu přizpůsobte onemocnění a jeho léčbě. V každém případě se poraďte s lékařem, který může zvážit i užívání některého jiného léku. V případě většího hmotnostního přírůstku se některé léky dají změnit. Doufám, že jsem Vás mou odpovědí mohla inspirovat, podpořit ke zlepšení stavu. Držím Vám palce, ať se daří. Přeji hodně štěstí a zdraví.


Zpět na seznam