Maintena abilify a schyzofrenie

Dobrý den pane doktore píšu ohledně maminky 20let je úspěšně lecena ač na několik hospitalizaci asi 11x na schyzofrenii doposud lecena olanzapinem který schyzofrenikum údajně snižuje vysoký dopamin v mozku. Ted jde o to že poslední 3roky mamince pichaj injekci maintenu která má opačný účinek četla sem že snižuje serotin tak ta lecba se mi zdá podivná a navíc teď maminka leží v Hradci Králové už dva měsíce v pořádku pořád není a chtějí ji převést do zamberku bylo mi doktorem řečeno že maminka není sobestacna neumí se o sebe postarat. Také mi doktor řekl že ct mozku a sekce byla v pořádku a že jí na noc už začínají brát zyprexu že to půjde možná bez zyprexy. Tento doktor nasadil mamince tu maintenu před třemi roky.mam o maminku obavy i když mi bylo řečeno od mamciny ambulantní doktorky že se do toho nemám radši montovat a ze sou v Hradci experti. Sobestacna byla vždycky ziju sni postarám se oni. Co mi řeknou příště to nevim ale nelíbí se mi to nenechám ji na pospas je to moje maminka a ta lecba je divná nedávat ji zyprexu kterou má na mozek a ještě ji změnili diagnózu na schyzoafektivni poruchu. Moc vám děkuji za odpověď a přeji hezký den.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, kombinace Mainteny a olanzapinu se někdy používá. Aripiprazol (Maintena) má na řadu pacientů aktivizační efekt, nezpůsobuje útlum a na obnovení dopaminové rovnováhy působí odlišným méchanismem, než druhý uvedený lék. Oba léky patří mezi antipsychotika, tedy léky, které se používají pro léčbu schizofrenie, schizoafektivní poruchy a bipolární afektivní poruchy (maniodeprese). Lékař může usoudit, zejména v případech, je-li pacient příliš utlumen, že samotná Maintena může stačit. Více k Vám tomu sotva mohu říci, Vaší maminku neznám. Psychiatrické oddělení v Žamberku se nzaměřuje na následnou rehabilitační péči, která see doporučujee tehdy, kdy se pacienta nepodaří zaléčit na akutním oddělení a má pokud vím erudovaný personál, tak bych v tom neviděl nic špatného. Bližší informace Vám musí podat lékaři, kteří mají maminku v péči. Držím palce.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, se schizofrenií nemám vlastní zkušenost, stejně jako s medikací, kterou maminka užívala a užívá nyní. Mojí diagnózou je bipolární porucha a užívám jiný typ léků. Chápu ale, jak je situace pro Vás i maminku obtížná a že byste byla ráda, kdyby maminka mohla být doma. Nejsem kompetentní v oblasti stanovení soběstačnosti a pravomocí lékařů přemístit maminku do jiné léčebny, pokud si to nepřejete. Na Vašem místě bych si promluvila s lékařem v nemocnici a zkusila s ním možnost domácí péče ještě jednou probrat. Mohlo by se podařit nastavit podmínky, které by vyhovovaly potřebám léčby maminky v domácím prostředí. Ještě mě napadá varianta vyhledat jiného psychiatra a konzultovat situaci a možnosti dalšího postupu s ním. Držím palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam