Manžel - emočně nestabilní porucha osobnosti

Myslím si, že můj manžel trpí touto poruchou osobnosti. Neznali jsme se moc a neplánovaně jsem otěhotnila. Když bylo synovi 4, přišla příležitost se od manžela odstěhovat. Bydlím sama přes 4 měsíce a manžel stále chce, abych se vrátila, nechce se rozvést. Nefunkční vztah je podle něj moje chyba, že nedokážu přijmout jeho kritiku. Ale já se dostala do fáze, kdy jsem se bála něco udělat, aby to zase nebylo špatně. Ještě bych zmínila, že během našeho vztahu měl manžel docela dost extrémních reakcí na různé situace, kdy i jeho otec reagoval tím, že s ním na pár měsíců úplně přestal komunikovat. Do toho manžel každý den pije alkohol, který si nedokáže po delší dobu odepřít. Chtěla bych se zeptat, jestli se s tím dá pracovat, jestli by mohl brát nějaké medikamenty (ale s alkoholem asi ne..?). Stále zvažuji, jestli se mám vrátit, protože cítím vinu za to, že syn vyroste v neúplné rodině. Děkuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, chápu Vaše pocity viny vůči synovi, ale pokud je to jediný podnět, kvůli kterému zvažujete návrat, tak to patrně nestačí. Při nefunkčních vztazích se najdou chyby na obou stranách a zvažujete-li ve vztahu navázat, ptal bych se, zda manželovi dáváte šanci, zda o něj ještě stojíte. On by si měl zase položit otázku, zda změní své návyky, jako je třeba každodenní pití. Dřív než na medikamenty bych myslel na manželské poradenství či terapii.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, to není lehká situace a chápu vaše pocity odpovědnosti. Na vašem místě bych si asi kladla otázky: Je manžel schopen a ochoten se změnit? Bude umět trpělivě pracovat na svém vývoji? Je si vědom svého podílu na vašem odstěhování? Jste schopná ukazovat mu setrvale, co od vztahu potřebujete vy? Vydržíte čekat na jeho změnu chování, máte na to dost sil? Jak takové období bude snášet váš syn? ... Vím, že to nejsou snadné otázky a odpovědi na ně. Mohla by vám v tom pomoci i nějaká poradna pro rodinu nebo hovory s někým, komu můžete důvěřovat. Někdy je dobré slyšet i názory a otázky někoho "zvenčí", aby člověk lépe uviděl svou vlastní situaci, mohl ji vyhodnotit a dobře se rozhodnout. Hodně štěstí.


Zpět na seznam