MATKA KRITIK

Dobrý den, je mi 33let, vyrůstala jsem s nefungujícím otcem a autoritativní matkou, která razila výchovu bez pochval a neustálé kritiky, což se na mě parádně podepsalo. I dnes mi stále dokáže snížit sebevědomí na bod mrazu, srovná mě s někým stále, když jsem změnila práci, kde se mi nedařilo, jelikož o oboru jsem nic nevěděla, tak hned spustila, jak jsem neschopná a pohodlná se něco učit apod. Vím, že mi ničí život a že mě stále ovládá, nedokážu se jí vzepřít, ačkoliv jsem dospělá a bydlím jinde, asi dělám obrovskou chybu, že jí spoustu věcí říkám a probírám. Jak jí slušně říct, že svůj život si budu řídit sama? že mě neskutečně bolí její neustálá kritika? (většinou mi odpovídá- no a za co tě mám chválit? ) Budu vděčná za radu!
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, matce to můžete říci třeba tak, jak to píšete, nicméně pochybuji, že jí to změní. Důležité je, abyste se Vy sama naučila matčině kritice nepodléhat, aby Vaše přesvědčení, že si svůj život řídíte sama její kritika nenarušila, zkrátka nedat na tento kritický hlas, který ve Vás pravděpodobně hluboce zakořenil. K tomu Vám může prospět psychoterapie.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. S Vaší situací nemám vlastní zkušenost, ale dovedu si představit, jak je složitá. Podle mého názoru je dobře, že jste se osamostatnila a bydlíte jinde. Asi byste své matce opravdu neměla říkat o všem a všechno s ní probírat. Ale za pokus by stálo, otevřeně si s ní promluvit a říct jí, jak Vás její neustálá kritika bolí. Pokud to nepomůže, zkusila bych se obrátit na psychologa nebo psychoterapeuta. Držím palce a Přeji Vám hodně štěstí.


Zpět na seznam