Omlouváme se, kapacita naší poradny v této sekci je pro tento měsíc již vyčerpána, není možné vkládat další dotazy. Tato část naší poradny se opět otevře 1.7.2021.

Pokud je váš problém naléhavý, využijte některý z kontaktů zde: Jste v krizi (cmhcd.cz)

Tým poradců Stopstigma.cz


Maturita

Dobrý den, jsem student 4. ročníku střední školy a za nedlouho maturuju. Mám přítelkyni která mě ve všem podporuje. Ale přesto uvažuji o sebevraždě pokud to nezvládnu. Trápí mě pocit toho, že budu jako ten co to nezvládl a hlavně v poměru s bratrem mé přítelkyně od kterého všichni čekají že to zvládne v pohodě a já pokud ne tak se budu cítit špatně a provinile.Ve škole jsem průměrný avšak jen kvůli tahákům. Vím že když chci tak se dokážu naučit, ale mám problém se přemoct často slyším, že jsem jen líný.Převládají u mě často pocity jako že na jednu stranu bych to chtěl zvládnout, ale na druhou stranu se nedokážu přinutit učit i když mám slíbené auto za úspěšné zvládnutí maturity. Vím, že je těžké o někom psát pokud ho neznáte, ale jen bych chtěl znát názor odborníka. Předem se omlouvám za poněkud chaotické psaní, ale psal jsem to tak jak to cítím a jak mě to napadalo abych Vám to mohl co nejvíc přiblížit. Ve stručnosti jestli byste se mohl vyjádřit k tomu co byste udělal abyste se přinutil k učení a soustředil se na to. Pokud to jen trochu půjde děkuji za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, myslím, že vám značnou kapacitu odčerpává právě to, jak se porovnáváte s druhými a tím pak takéto, jak jimi budete hodnocen v případě, "kdyby to nedopadlo". Takto obavné myšlenky se mohou zacyklit do bludného kruhu a odebírat Vám sílu si uvědomit prostý fakt, že se maturita blíží a že se na ni máte připravit. Je možné, že to máte spojené s narušeným sebehodnocením, které v sobě máte zakořeněné. Neexistuje návod !jak se spolehlivě připravit", který by fungoval u každého. Pro někoho není problém se připravovat soustavně, pro jiného (do této skupiny jsem patřil i já) byl hnacím motorem stres vyplývající z blížícího se termínu zkoušky, který v ideálním případě člověka donutí ke zvýšení kapacity k učení. Je však třeba odbourat právě ony stresory, které tuto sílu oslabují. Asi nemá smysl psát, že neúspěch u zkoušek za sebevraždu rozhodně nestojí, nicméně s Vaší nejistotou a obavami by Vám mohl pomoci školní psycholog (pokud ho vaše škola má k dispozici), nebo řadový ambulantní psycholog. to Vám mohou pomoci najít optimální strategii, jak se s problémem co nejlépe vyrovnat.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Vzpomínám si na svůj vlastní přístup k učení v době, kdy jsem chodila na střední školu. Nikdy jsem se nedokázala soustavně učit a i když jsem zřejmě měla na víc, stačilo mi procházet s průměrnými studijními výsledky. Moji rodiče na mě nekladli žádná přehnaná očekávání a díky tomu jsem ani nebyla ve velkém stresu, že jejich očekávání nebudu schopna dostát. Vždycky jsem slýchala, že se přece učím pro sebe, že jde o moji budoucnost. Brala jsem to jako frázi, ale teď zpětně vidím, že měli pravdu. Často řeším s klienty jejich zklamání z toho, že jim duševní nemoc natolik zkomplikovala život, že nebyli schopni dostudovat. Vzdělání je pro budoucí uplatnění důležité. Na druhou stranu - uvažovat o sebevraždě, pokud bych školu nezvládla, by mi přišlo jako nejméně šťastné řešení. Máte před sebou celý život. Z toho, co o svém studiu píšete, nevidím zjevný důvod se bát, že s trochou snahy maturitu neuděláte. Vyvažuje své povinnosti vždy něčím příjemným, nesrovnávejte se s druhými a věřím, že vše půjde dobře. Pokud by Vás však chmurné myšlenky opravdu trápily a pronásledovaly často, zvažte odbornou radu u psychologa. Mohl by Vám pomoct pojmenovat čeho se ve skutečnosti obáváte a jak svým obávám lépe čelit. Přeji Vám úspěšné zakončení studia a skutečnou radost ze života.


Zpět na seznam