Medikamentózní léčba u Hraniční poruchy osobnosti

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na možnosti léčby u této poruchy. Jistě je to velmi individuální, nicméně by mne zajímalo, zda není v tomto případě intenzivní psychoterapie účinnějsi. Zatím je medikován Citalopram 20mg a Aripiprazol v nízké dávce (přechodně) a bohužel začíná být psychická závislost na medikaci. A ještě prosím Váš názor na Lamictal. Samozřejmě prosím o obecnou odpověď. Děkuji.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, problémy spojené s hraniční poruchou osobnosti vyplývají z rychlého střídání postojů, které si člověk vytváří k sobě a k druhým. s tím je spojené střídání emocí (emoční nestabilita). To je možné pokusit se ovlivnit medikací, ta, kterou užíváte, se používá. Stejně tak Vámi dotazovaný Lamictal, který by měl náladu trochu stabilizovat. Psychoterapie je ale v léčbě těchto poruch zásadní léčebnou metodou, protože ovlivňovat hluboce zakořeněná přesvědčení medikace sama o sobě neumí.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, podle mého názoru a zkušeností je psychoterapie téměř vždy vhodným nástrojem léčby a věřím, že v některých případech může být účinnější než medikace. Ve Vaší stávající situaci by bylo, myslím, vhodné, probrat možnosti další léčby hlavně s Vaším lékařem. Jak sama píšete, je to individuální a pokud byste chtěla při intenzivní psychoterapii postupně snižovat léky, je třeba toto průběžně konzultovat s lékařem. Bohužel nemohu být konkrétnější, s hraniční poruchou osobnosti, ani s léky, které užíváte, nemám žádnou zkušenost. Přeji Vám hodně štěstí a držím palce.


Zpět na seznam