Mého přítele něco trápí

Dobrý den, můj přítel se z ničehonic změnil. Pozoruji to v posledních dvou týdnech, že je něco v nepořádku. Začal jíst jednou za den někdy 2x. Je smutný nic ho netěší, mám pocit jakoby mně u sebe nechtěl, když se ho ptám co se děje řekne mi že neví. Odmítá jakéhokoliv lékaře. Když jsem na něj tvrdě udeřila protože mně štvalo že mi nedokáže odpovědět řekl mi že už pár dní na tom není psychicky dobře má nízké sebevědomí. Prosím poraďte jak se k němu mám chovat? Záleží mi na něm. Děkuji za Vaši radu
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Váš přítel může být v depresi, otázka je pak, co je za tím. Většinou se míjí účinkem jít na to "tvrdě", jak píšete, ale přirozeně, s emoční účastí a třeba aktivně nabídnout pomoc ve vyhledání péče.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Nejsem si jistá, ale domnívám se, že popisujete u svého přítele něco jako pokles nálady. Chápu to tak, že jste se snažila najít objektivní důvod pro jeho nepohodu a nepodařilo se vám zjistit nic, jen tu nepohodu samotnou. Jako první pomoc bych poradila jít s ním na procházku, nejlépe, když bude svítit sluníčko, mně to vždy pomůže z toho nejhoršího. Na člověka, kterému není psychicky dobře, nemá cenu jít tvrdě, vyjděte mu vstříc a dejte mu vědět, že jste připravená pro něho být oporou. Návštěva odborníka je pro mnoho lidí stresující, mají pocit selhání a chtějí vše zvládnout sami. Na druhou stranu odborný pohled může pomoci k tomu, že se situace může zlepšit mnohem dříve a rychleji. Zkuste to formulovat jako vaše přání, vy si o něj děláte starosti, vy byste si přála, aby raději zašel k lékaři. Chápu, že je to nepříjemná situace, držím Vám palce a přeji vám, ať se společně doberete nějakého výsledku.


Zpět na seznam