mentální nerovnováha ?

Dobrý den nevím zda je to špatné nebo to je prostě takové ale už několik let nezvládám většinu obyčejných věcí jako normální člověk i když funguji je to pro mne strašně utrpné nevím kudy kam a nechci jít k lékaři aby ze mne neuděl blázna,v sekci Varovné příznaky jsem málem odpadl mimo když jsem z vašich 17 příznaků potíkám denně skoro se 14 cti,dá se proti tomu nějak něco podniknout aniž by člověk musel brát chemické farmaceutika ?Děkuji za odpověd P.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, ony příznaky, které jste na stránkách našel, jsou popsány v obecné rovině a jsou tam proto, aby se člověk, který má potíže, trochu zorientoval a mělo by ho to motivovat, aby k odborníkovi zašel a neměl z toho obavy. Vy se lékaře bojíte, aby "z Vás neudělal blázna", z čehož lze usuzovat na strach ze stigmatizace. Dnes je však v této oblasti situace lepší, lidé se přestávají psychiatrů a psychologů bát a naopak jsou často rádi, že jim léčbě pomohla. Na psychiatrii se léčí mnoho lidí, kteří v životě normálně fungují, nejednou i ve vysokých pozicích. Krom toho to, že odborníka navštívíte ještě neznamená, že budete muset užívat psychofarmaka, do velké míry je toto rozhodnutí na pacientech samotných. Možnost je také navštívit klinického psychologa, který pracuje ve zdravotnictví a který Vám může o souvislostech Vašich potíží něco říci. Na základě krátkého obecného sdělení ve webové poradně nelze ani diagnostikovat, ani poskytovat konkrétní rady do života, psychiatrii připisujete moc, kterou nemá. Takže máte-li obavy o své psychické zdraví, nebojte se odborníka oslovit, neublíží Vám. Držím palce.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Váš dotaz je hodně becný. Zmiňujete se jen, že nezvládáte běžné fungování, ale zůstává nám skryto, z jakého důvodu. Jaké stavy prožíváte, co Vás trápí a ochromuje. Píšete, že se obáváte automatického předepisování léků. Sama mám zkušenost s tím, že léky mohou při psychických výkyvech opravdu hodně pomoct. Ale pouze v případě, že léky je opravdu zapotřebí začít brát. Existují však i jiné druhy odborné psychické pomoci, které se bez léčiv obejdou. Ani dobrý psychiatr Vám rozhodně nebude automaticky psát léky, jakmile vejdete do ordinace, ale jejich potřebu pečlivě zváží. Také psycholog a psychoterapeut Vám mohou pomoci zorientovat se ve Vašich potížích, více porozumět tomu, co prožíváte a co Vám brání v každodenních úkolech fungovat bez větších obtíží. Jejich pomoc spočívá ve schopnosti vést pomáhající rozhovor. Píšete, že Vás tyto stavy trápí už mnoho let. Pokud se rozhodnete pomoc vyhledat, věřím, že prožijete úlevu a zlepšení. Vyšší kvalita života za to stojí. Držím Vám palce a přeji vše dobré.


Zpět na seznam