Milena

Dobrý den ,půl roku beru AD trittico 150.Na nespavost a úzskosti.Jenže pořád mívám občasné úzkostné stavy, někdy v noci, někdy během dne. Mívám vnitřni chvění,nevolnost,pocit na omdléní. Poctivě relaxuji,autogenní trenik,navštěvuji psychologa.Nechci si ten stav připouštět,ale přeci přijde.Nejvic mám strach z nemoci,bojim se že opět omdlím,že si opět něco přivodím.Před 10 lety jsem prodělala rakovinu prsu a od te doby mivam strach,ale stavy úzkosti,take ty silnějši jsou jeden rok.Chtěla bych se prosim zeptat, zdali stači jen lek trittico na večer? Beru ještě další leky,nemyslim tim AD.Muj psychiatr tvrdi, že to chce ještě čas. Děkuji za váš názor
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Vážená Mileno, psychoterapie je dlouhý proces, který nemusí být vždy jen příjemný, jak velmi trefně rozvádí peer poradkyně. V púřípadě úzkostí si myslím, že si nejde jen říci, že si je nebudu připouštět, ale také je užitečné pochopit jejich hlubší souvislosti, což pak umožní nad nimi zvítězit. K tomu by měla psychoterapie prospět. Co se týká přípravku Trittico, tak je to do velké míry subjektivní záležitost. Někomu dobře zabere a stačí u jiného je třeba zvažovat úpravu či změnu farmakoterapie. To se může ostatně týkat jakéhokoli léku a je třeba o tom s psychiatrem hovořit a chtít po něm i vysvětlení, proč má právě takový názor.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mám velmi dlouhou zkušenost s úzkostně depresivní poruchou a stavy, které popisujete, moc dobře znám. Mně osobně nejvíc pomohla k jejímu zvládnutí delší pravidelná (každý týden) psychoterapie. Teprve díky pravidelným hovorům s terapeutkou jsem dokázala své úzkosti pochopit, možná i nově uvidět a postupně se jich zbavit. Dokud jsem brala jen léky, bylo to jako brát alnagon na bolest - příčinu neodstranily a musela bych jich brát stále víc. Terapie není snadný proces, vlastně je to spíš dřina a někdy i nepříjemné sebepoznání. Ale vyplatí se vydržet, alespoň mně pomohla dostat moje úzkosti do "normálu", tedy občas je mívám, ale jsou snesitelné a většinou dokážu uvidět jejich příčinu a buď si věci v životě upravit, nebo přijmout, že dočasně k mé situaci patří. Moc vám přeji, ať se vám také podaří nad nimi zvítězit.


Zpět na seznam