Mimo realitu

Dobrý den,je mi 16 let, už víc jak půl roku trpím pocitem mimo realitu, když se podívám do zrcadla jakoby tam byl někdo cizí, když mluvím jakoby mluvil někdo jiný ne já, leknu se i svých rukou, měla jsem myšlenky na sebevraždu. Poslední půl rok se to zlepšilo, ale zase se to zhoršuje.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, jste ve věku, kdy si mladý člověk dotváří svou identitu. Toto období je pro psychiku velmi náročné a u citlivějších lidí se může projevovat různými psychickými problémy včetně těch, které popisujete. Pocit, že je člověk "mimo realitu" se nazývý derealizace či depersonalizace. Neváhal bych se ve Vašem případě obrátit na odborníka, třeba dětského psychologa. Více informací lze také získat na lince bezpečí, kam mohou děti a mladiství zdarma telefonovat (116 111), která disponuje také chatovou a mailovou službou.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, nemám osobní zkušenost s depersonalizací, ale určitě vás chci povzbudit, abyste hledala pomoc a věřila ve zlepšení. Před několika lety jsem měla tak velké úzkosti a deprese, že každý nový den byl pro mě utrpením a přála jsem si už se neprobudit; představa dalšího života v takovém stavu byla k neunesení. Dnes jsem ráda, že zůstalo jen u představ. Postupně jsem se především díky delší psychoterapii dokázala ze svých stavů dostat a dnes jsem na světě docela spokojená, je to veliká úleva. Proto věřte, že i ze situací, které jsou těžké, vede cesta. Jen je někdy snadnější s pomocí někoho, kdo ví, kudy jít. Moc vám držím palce, ať vaši cestu ke spokojenému životu najdete.


Zpět na seznam