Mirtazapin vs. jiné AD

Dobrý den, po několika letech jsem si přiznala ppp(normální váha, závislost na mléku(5l denně),jedla jsem jen ml.výrobky,zeleninu, maso.Letos v lednu jsem odbourala mléko a nasadila ketodietu na rozjetí, vlivem deficitu,stresu se z jídla stal strašák a já spadla do podváhy(162cm,40kg,28let).Mám trochu problém s jídelním režimem, již jsem odbourala strašáky a jím vše (bílé pečivo, máslo, ovoce.).Měla jsem problém se spaním (spíše ale takový ze jsem měla večer moc energie),mám problém s režimem (dokáži přes den jíst velmi málo,kdyz jsem zaměstnaná,jenže doma se většinou pouští lavina a já bych jen jedla, raději si tak šetřím jídlo na doma, v klidu.. Dokáži pak sníst i velké mn. jídla, vypít xl tekutin (snad bezedný žaludek), bojím se, že spadnu do přejídání.Od psychiatričky mám Mirtazapin, avšak čtu, že zvyšuje chuť k jídlu, hmotnost.., nevím zda je v kombinaci s obavy z přejídání v pořádku. Nebylo by lepší jiné AD? Např. Cipralex spíše pro "pohodu" než něco, co zvyšuje chuť k jídlu, kterou mám? Bydlím sama, vlivem PPP v průběhu let jsem neměla zájem o přátelé, vztahy ap.. Pokud bych se rozhodla AD vysadit, je možné, že mi více ublíží? Četla jsem, že trvá než AD vše "přegumují" a poté vysazení může napáchat více škody. Beru jej cca 2 měsíce. Nevím, zda je to AD, přijdu si spíš taková "otupělá, chcíplá". Poté se mi nic nechce, jen být doma, kde zase asi z nudy jen jím, z toho jsou poté výčitky, raději pak nejím přes den a jsem v takovém zač. kruhu strachu. Předem děkuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, k léčbě PPP je třeba přistupovat individuálně, důležitým kriteriem je množství pozornosti, které pacient věnuje jídlu, kaloriím, hmotnosti atd. Součástí léčby by pak měla být také psychoterapie. Mirtazapin se při léčbě poruch PPP někdy využívá tam, kde je přítomno nechutenství, eventuálně výrazná podváha. Serotonergní antidepresiva (je jich několik a patří mezi ně patří také Vámi zmíněný cipralex) se spíše tam, kde je příjem potravy spojen s patologickou impulzivitou (nutkáním), která se např. projevuje záchvaty přejídání. Vaše lékařka by Vám měla podrobně sdělit, kde vidí největší úskalí Vašich potíží, proč v tuto chvíli volí současnou léčbu a také jaký je možný další léčebný plán.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Váš dotaz se týká závažné Poruchy příjmu potravy (PPP). Nejdříve se vyjádřím k léku Mirtazapin. Jelikož zvyšuje chuť k jídlu, bývá u PPP častou volbou. Má zkušenost je ale taková, že jsem zažívala "vlčí hlad", což byl tak nepříjemný stav, že už bych ho nechtěla znovu zažít (opakovalo se mi to u vyšší dávky Pragioly). Ať jsem snědla jakékoliv množství jídla, měla jsem i vzápětí po snězení velké porce obrovský hlad. Byla jsem tak nacpaná, že se mi chtělo až zvracet. Ale hlad byl stále nesnesitelný. Po půl roce, kdy jsem přibrala 19 kg, jsem lék zaměnila za jiný a problémy s hladem vymizely. Máte obavu z vysazování antidepresiv (AD). Není to příjemné, ale za poslednich šest let jsem změnu AD zažila mnohokrát (mám potíže s nastavováním medikace a dlouhodobým účinkem). Doporučovala bych Vám změnu AD, pokud Vám ta současná nevyhovují. Dva týdny budou náročné, ale pak se to zlepší. Případně budete hledat další AD. Je to dlouhá cesta, ale má jasný cíl. S děvčaty s PPP jsem se setkala při svých hospitalizacích na otevřeném oddělení v Bohunicích v Brně, kde se na tyto poruchy specializují. Třeba by Vám pobyt zde pomohl. Dostalo by se vám zde psychoterapie a během šesti týdnů by se nastavila správná léčba farmaky. Jako velké plus vidím to, že už se nebojíte přibírání na váze. Jelikož Vám ale tato porucha narušila společenské kontakty a tím i celý Váš život, hledala bych pomoc odborníka. Jsou poradny, které se na PPP specializují. Zde naleznete užitečné odkazy: http://www.cmhcd.cz/stopstigma/uzitecne-odkazy/. Přeji vše dobré!


Zpět na seznam