Modafinil

Dobrý den, užívám již delší dobu modafinil, posledních pár měsíců nemám chuť cokoliv dělat, cíle které jsme kdysi měl jakoby mi na nich už nezáleželo, ke všemu se musím dokopat a mnohdy i větší dávkou modafinilu (užívám 2x týdně 350mg), při doznění pociťuji i návaly deprese a úzkosti (po několika hodinách už ale nikoli). Může za všechno tento lék?
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, modafinil je stimulans, které má jako lék v podstatě jednu indikaci: nadměrná spavost až nechopnost udržet bdělost v rámci poruchy, která se jmenuje narkolepsie. Pak se užívá většinou denně, v dávce, která je potřebná. Rozhodně by neměl být užíván za účelem udržení či zvýšení psychického výkonu v situacích, kdy si organismus říká o odpočinek. Může se chovat jako jiná stimulancia, tedy může se zde rozvinout návyk, i když riziko je nižší, než třeba u amfetaminů. Také se mohou objevit příznaky úzkosti a deprese v době, kdy jeho účiněk vyprchává, zvlášť tehdy, kdy není užíván ve výše uvedené indikaci U nelegálních stimulancií tomu říkáme "dojezd". Je to přípravek, který předepisuje neurolog či psychiatr, je třeba to konzultovat s lékařem, kiterý Vám jej ordinuje.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Upřímně řečeno s tímto lékem nemám zkušenost. Pokud pozorujete na sobě nějaké změny během užívání léku Modafinil a nejste si jistý, zda to právě on způsobuje, tak bych Vám asi doporučila, poradit se s lékařem (odborníkem), který Vám lék předepsal. Jinak mě k tomu napadá, že léky mohou působit buď krátkodobě, nebo dlouhodobě. S lékařem bych konzultovala i pocity změn, které popisujete. Snad by pomohla změna léku? Pokud jste si dříve dával cíle, které se Vám dařilo plnit, zkusila bych se sama sebe zeptat, co je nyní jiné. Ne vždy můžeme změny připisovat jen účinku léku. Jindy může pomoci ke zlepšení celkového stavu či na motivaci k plnění cílů např. fyzická námaha – pohyb, procházky, jóga, různá tělesná cvičení nebo rozvíjet své koníčky, rozšířit své zájmy, popovídání s přáteli, rozptýlení atd. Doufám, že jsem Vám mohla alespoň trochu pomoci a přeji, ať se daří.


Zpět na seznam