Moje problémy

Dobrý den Jsem dívka, je mi 14 let.Mám problémy ohledně emocí. Nevím co se to děje, ale poslední půlrok necítím žádné nemoce- ani štěstí ani smutek či vztek. Je mi vlastně vše jedno. Ale hlavní problém jsou mé 'stavy'. Někdy se mi vše před očima spojí a rozmaže.Vše co vidím jen obraz, ani zvuky nedokážu plně vnímat, vlastně ani sebe. Jediné co v té chvíli je, jsou moje myšlenky jestli je tohle realita. Nikdy sem u psychologa ani psychiatra nebyla, proto se obracím na Vás, jestli nemáte tušení, co by to mohlo být. Za odpověď předem děkuji.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Ahoj, na to, aby bylo možné přemýšlet o tom, co by to mohlo být, je třeba vědět víc. Tvé příznaky mohou ukazovat na problém z okruhu poruch nálady, úzkostí či jiných emočních poruch, nicméně u dětí a dospívajících je třebo toto chápat v souvislosti s jejich příběhem. Tedy s tím, co popisuje peer poradkyně, jak to máš se vztahy doma, ve škole, s kamarády a také se vztahem k sobě samotné. Pak lze hledat i nejlepší způsob léčby či terapie. K tomu může pomoci např. konzultace s psychologem. Máte-li ve škole školního psychologa, je možné obrátit se na něj, nasměrovat Tě také může Tvá dětská lékařka. Další otázkou je, zda jsi ochotná, nebo zda Ti něco brání hovořit o svých problémech s rodiči. Můžeš se také telefonicky obrátit na bezplatnou linku bezpečí (116 111), která provozuje i chat a je schopná s klientem vést krátkodobý kontakt e-mailem. Držím palce.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Ahoj. Tvůj popis tvých problémů je dost stručný a pro mě jsou ty obtíže cizí. Přemýšlím nad tím, jak je to vážné, neboli jak moc ti to zasahuje do života. Možná je to jen úzkost, nebo smutek, nevím. Pokud se ti to zdá opravdu nepříjemné a chtěla by ses o tom poradit třeba s tím psychologem, nebo psychiatrem, bylo by možná dobré nejdříve vypozorovat kdy se to děje, za jakých okolností, jestli ti to něco nevyvolává. Myslím třeba škola, rodiče, nemoc, menstruace, láska.........atp. Nebo jak se cítíš po těle, když se to děje. Mě se třeba stává, že mě nějakou dobu bolí hlava a pak třeba přijde taková prchavá halucinace a já si pak vzpomenu - no jo, zas mě bolela hlava. Všechny možné vlivy, myslím sociální i fyzické totiž ovlivňují lidskou psychiku a pro dobrého odborníka by to mohly být informace, na základě kterých by ti mohl pomoci.


Zpět na seznam