Moje prvni deprese

Poprve zazivam depresi.Jsem manager 20 lidi a bavi me to.Jedine co me trapilo, bylo vstavani ve 3:50.V zari jsem jela na dovolenou, ale tam jsem si protrhla bubinek a ten srusta az cca 9 mesicu a pocit zalehlosti a huceni muze trvat. Obcas se huceni zacalo objevovat v praci a ja se nemohla soustredit. Zacala jsem panikarit, ze mam infarkt, protoze jsem citila brneni koncetin, pichani a huceni.Vzdy jsem se uklidnila a zacala klidneji dychat.Tusila jsem, ze jde spise o uzkosti nez o infarkt a zacala se bat, kdy me to zase prepadne. Praci, kterou jsem zvladala skvele, jsem zvladat prestala.Zacala jsem byt hodne unavena a nervozni.Skoncila na DPN, po mesici jsem se citila dobre a chtela se vratit do prace. Bohuzel to zacalo ihned vse znovu- opet jsem v DPN,zacinam 5.tyden lecby citalec 30 a 1xtrittica vecer, v pripade zhorseni mam xanax 0,25. Zacinam se citit lepe, ale nektere dny jsou horsi a to hlavne rano.Rikam, ze kdyz jsem schopna uvarit, umyt se a dojit i na nakup a poklidit, ze na tom nejsem spatne. Ale nekdy me prepadnou obavy, ze uz budu takto napjata a nervozni naporad.Chci se zase radovat ze zivota. Zajima me,jak ty leky pusobi, jestli se muj stav muze vratit do “normalu”. Jestli to je jedna prihoda a kdyz budu pracovat na svem zivotnim stylu s psychologem, ke kteremu chodim,zda se proste muze vsechno napravit. Zda vubec budu moci mit nekdy rodinu.Dekuji za radu a vim, ze kazdy pribeh je specificky, i vim, ze moje obavy patri k depresi.Bohuzel me strach obcas premuze.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den deprese, u Vás zdá se také úzkosti, jsou antidepresivy ovlivněny tak, že tyto léky zvyšují koncentraci serotoninu na nervových spojích v mozku. Toho je totiž při těchto stavech nedostatek. Navýšení serotoninu pak způsobuje v mozku další změny směřující k rovnováze, nicméně to nějakou dobu trvá. Za pozitivní bych považoval, že se Váš stav částečně zlepšil, k úplné kompenzaci je pak třeba často i řady týdnů. V podobných problémech se psychoterapie samozřejmě značně uplatňuje, nicméně předovědět, zda se stav vrání do normálu na trvalo takhle nelze. Někomu se to podaří. Nicméně podobné potíže včetně léčby vůbec nemusí bránit mít rodinu a děti.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Já sama se s úzkostnými a depresivními stavy léčím několik let. Stejně jako Vy kombinuji léčbu u psychiatra a užívání léků s psychologickou podporou v rámci individuální psychoterapie. Řekla bych, že nikdo nemůže dopředu odhadnout, zda se ve Vašem případě bude jednat o jednu epizodu deprese v životě, nebo zda se s depresivními stavy někdy setkáte znovu. V každém případě je už dobré na sebe dávat víc pozor, pravidelně odpočívat, věnovat se aktivitám, ze kterých můžete čerpat energii a radost. A možná také zvolnit životní styl. Je výborné, že zvládáte péči o sebe a o domácnost. Při depresivních stavech to není vůbec samozřejmost a je to známka toho, že Vaše zotavení je na dobré cestě. Obklopujte se věcmi, které Vám dělají radost a lidmi, které máte ráda. Věřím, že se Vám postupně podaří vrátit se plně do života. Já sama mám také rodinu a sklon k depresím mi v tom nezabránil. Jen se musím více šetřit a brát ohled na svůj aktuální psychický stav. Přeji hodně sil a pevnou naději. Ať je Vám brzy lépe.


Zpět na seznam