Motání hlavy po AD, zabírají?

Dobrý den, již dva měsíce beru zoloft (nyní 150mg) na úzkosti a panickou poruchu. Poslední týden mám ještě trittico (půl tablety) na spaní. Ačkoliv se mi spánek zlepšil, neustále se mi přes den motá hlava, někdy cítím tlaky nebo bolest. Velké zlepšení bylo po měsící od nasazení zoloftu, potom zase propad a od té doby se v tom plácám. Budím se se stresem, mám slabé nohy a často pocit na omdlení + přetrvává motání hlavy a rozostřené vidění, což mě zase dostává do úzkosti. Jedná se prosím o vedlejší účinky léků? Myslíte, že je třeba ještě vydržet a léky teprve zaberou? Dva měsíce na sertralinu už mi přijdou jako dlouhá doba a mám strach, že mi nezabírá. I když se snažím udržet si psychickou pohodu a logicky si vysvětlit příznaky, stále jsem plná obav a neustále googluju, co mi je a zda náhodou nejsem ohrožena na životě. Předem Vám děkuji za odpověď, K.CH.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, především bych Vám doporučoval, abyste negooglovala, protože bezpečně vím, že to u většiny pacientů úzkost zhoršuje. Člověk se tam totiž najde v těch nejhorších poruchách, které jsou navíc velmi nepravděpodobné. Nevím, jaký byl sled navyšování dávek a přidávání dalších antidepresiv, ale někdy podobné něžádoucí účinky mohou být. V případě úzkostných poruch je také velmi vhodná a účinná psychologická léčba - psychoterapie.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Při braní antidepresiv je skutečně potřeba notná dávka trpělivosti. Jejich účinek nastupuje někdy až po týdnech. Nicméně problémy, které popisujete, zní jako velmi obtěžující a nepříjemné. Je na místě se jimi nějak zaobírat. Jestli to jsou nežádoucí účinky nemohu posoudit. Ale já bych tyto problémy určitě probrala s lékařem, který mi je předepsal. Někdy se může stát, že léky nesednou a je potřeba je změnit. Zažila jsem to několikrát a vedlejší účinky opravdu mohou být různorodé. Lékař by měl vědět, jak bezpečně postupovat. Přeji hezký den.


Zpět na seznam