Mozek

Dobrý den, mám ohromný strach z nemoci mozku, posledních pár dní mám hodně často příznaky syndromu alenky v říši divů. Nelze při tom usnout. Prý to může být příznak nádoru mozku. od března beru antidepresiva(citalopram) kvůli úzkostem, únavě a psychické nepohodě. Setkal jste se někdy s příznaky výše zmíněného syndromu ?
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, o tomto syndromu, též nazývaným jako Toddův syndrom (zkreslení jednoho nebo i více smyslů), co ho způsobuje není zcela jasné, vyskytuje se spíš u dětí a mladších lidí, má tendenci spontánně ustupovat a většinou nejde o nebezpečný příznak. Se stresem a úzkostí bývá spojován také a dovedu si představit, že Vaše obava z nemoci mozku může tyto nepříjemné prožitky potencovat. Samozřejmě byste mohl podstoupit některá vyšetření, která lecos vyloučila (EEG, NMR, neurologické vyšetření), ale o tom bych se poradil s Vaším psychiatrem a zvážil bych též možnost psychoterapie.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Nemohu se jako peer poradce vyjadřovat k diagnózám a obecně to na dálku moc není možné. Mám však osobní i zprostředkovanou zkušenost s tím, že k úzkostně depresivním poruchám se často váže zvýšená obava o vlastní zdraví a také zvýšená potřeba se pozorovat. Tyto nutkavé obavy pak člověka dokáží natolik zneklidnit, že si je nevývratně jist, že s ním je něco špatně. Sama jsem v minulosti podobné stavy opakovaně prožívala a vím, jak tyto obavy jsou nepříjemné a vyčerpávající. Věřím, že užívání antidepresiv by vaše obavy mohlo snížit. Aspoň na mě takto antidepresiva zabírají. O svých pocitech otevřeně mluvte se svým ambulantním psychiatrem, aby měl dostatek informací pro posouzení vašeho aktuálního stavu a pro co nejlepší nastavení podpůrné medikace. Přeji vám brzkou úlevu a hodně zdraví.


Zpět na seznam