Nadměrná hygiena

Dobrý den, dcera 14 let o sebe velice dbá, stále si myje ruce, po dotyku čehokoli se běží umýt mýdlem, nesmíme se dotýkat její postele, jejích věcí, ruce doma nosí od těla, jako lékař před operací. V koupelně před spaním tráví 45 minut i déle. Návštěvu psychologa striktně odmítá, nevím, jak argumentovat, aby se mnou lékaře navštívila . Děkuji za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, z Vašeho popisu včetně toho, jak jste do problému jako blízcí také zataženi se zdá, že projevy Vaší dcery mají nutkavě úzkostný charakter a jsou již mimo normu. Nevím, jak o tom s dcerkou mluvíte a jak to ona sama vysvětluje, nicméně podobně se projevuje obsedantně kompulzivní porucha, která většinou sama nezmizí a vyžaduje léčbu. Jelikož je dcera ještě dítě, m ůžete být ve vyhledání pomoci více autoritativní, než kdyby byla plnoletá. Můžete se také s odborníkem poradit sami, popřípadě se obrátit na její dětskou lékařku, která Vás může nasměrovat.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, chápu, že pro Vás tato záležitost není snadná, každá rada dobrá. Jako první mě napadá, zda jste s dcerou o této záležitosti mluvila a co Vám odpověděla. Zda má dcera strach před jakousi „špínou, nečistotou, nákazou“ nebo co jí k tomu vede, proč to dělá nebo zda má před něčím strach? Člověk, který má zvýšenou obavu z bakterií a špíny, tak reaguje svým jednáním, jako je opakované mytí rukou, na svou obsesi či úzkost, na vtíravou myšlenku či představu, kdy se jeho jednání stává jakýmsi rituálem, kterého se není snadné zbavit. Ve škole jsme měli spolužáka, který si také neustále myl ruce, stalo se mu to rituálem - obsesí, bez které nemohl být, a pak z toho dostal nehezký ekzém na rukách. Přílišnou hygienou o ruce na sebe natolik upozorňoval, že se mu bohužel začaly ostatní děti smát. Jako další nápad by byl, zda by nestálo za to, vyhledat aspoň kožního lékaře a s ním si o tom pohovořit, možná byste se přiblížili k nějakému dalšímu kroku, jak se s tím vypořádat. Ale asi bych si jako Vy nechala poradit od psychologa.


Zpět na seznam