Náhlé vysazení všech léků = sebevražda?

Vážený doktore/doktorko! Je považováno vysazení všech léků za pokus o sebevraždu? Jeden chemik z historie vytvořil definici, podle které je otrava užití nadmíru kterékoliv látky. Každá látka je pro organismus škodlivá a někdy i smrtelná, pokud si jí člověk vezme kritické množství (výrazně větší než je doporučená dávka ošetřujícím lékařem). Pokud si ale člověk daný lék nevezme, nejedná se o otravu. Ptám se, protože jsem v minulosti vysadil silná antipsychotika, protože mi nedělali dobře a také jsem chtěl darovat krev. Po pár dnech mě potkalo delirium, což poškodilo můj mozek. Nebyl jsem ale poté nebezpečný sobě, ani okolí a nespáchal jsem sebevraždu, ani trestný čin. Jsem sympatizant křesťanství, konkrétně katolictví. Jsem nepokřtěný křesťan. Bojím se, že pokud by se jednalo o sebevraždu, už bych po smrti nešel do nebe. Byl to sebevražedný pokus a může pak kvůli tomu být odepřen posmrtný přístup do ráje? Předem děkuji za odpověď a přeji Vám hodně zdraví a pěkné léto! poznámka: Otázku myslím vážně. Nedělám si legraci.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, myslím, že za sebevraždu lze v našem světe považovat jasný akt vůle a rozhodnutí se zemřít, doprovázený nějakým typem sebezničujícího jednání. To podle mého názoru jinými slovy znamená, že sebevrah se nejdřív musí rozhodnout, že ukončí svůj život, a pak hledá způsob, jak to udělá. To, že jste si vysadil léky, protože Vám nedělaly dobře a také jste chtěl darovat krev zdaleka nenaplňuje výše uvedené. Myslím, že je to i ve shodě s křesťanským chápáním světa. Jak se na to dívá sám Pánbůh, nemůže vědět nikdo z nás, ale to je úděl všech lidí.
Avatar

Katka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Přiznávám , že i když jsem pokřtěná , nechodím do kostela. A nejsem také odborník na otázky týkající se křesťanství. Jestliže Vás však zajímá můj laický názor, domnívám se , že vysazením antipsychotik , člověk sebe ohrozí silně na zdraví . Nedomnívám se ale, že by se toto jednání dalo považovat za pokus o sebevraždu. Z praxe peer konzultanta vím , že s vysazením léků, má hodně mých klientů / a já také / osobní zkušenost . Vás vedl částečně k vysazení léků Bohu libí důvod / dárování krve/ . A domnívám se také , že na vytvoření své vlastní zkušenosti , byť v tomto případě špatné, máte právo. Napadá mě ještě , oslovit kněze nebo faráře ve vašem okolí. Ten by Vám jistě poskytl zasvěcenou odpověď. Hodně štěstí. Katka


Zpět na seznam