Nakupování

Dobrý den , mám starosti se svoji matkou 50 let invalidní důchod . Nedávno jsem řešil se sestrou její finanční problémy . A to jsem teda přišel na to , ze má kde jaký rychlé půjčky . Má tendenci stále nakupovat drahé až profesionální věci . Trpí nějakou nemoci od mého porodu (nevím do teď ) nakupování ji ale dává nějakou úlevu zřejmě . Od roku 2016 kdy dostala přístup na internet půjčky rostou . Díky tomu jsem na to přišel . Z mého pohledu , na to ze s ni už 10 let nebydlim mám za to , že pujcovala peníze od známých a dostupných úvěrech . Zítra se snad setkam s její psychiatrickou za kterou pravidelně chodí pro léky . Tak snad něco vyřešim než bude pozdě . Chtěl bych znát vás názor . Zbavit svéprávnosti nebo nějak léčit ? Ps:ještě o tom matka neví ... bojím se jak by se zachovala když lže i sama sobě ... tak jsem opatrný . Děkuji za odpověď .
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, neschopnost optimálně zacházet s penězi v kombinaci s nutkavým nebo bezúčelným nakupováním se může objevovat v souvislosti s psychickou poruchou, někdy i jako samostatná porucha. Zbavení svéprávnosti může mít svůj význam, je-li za problémy vážná psychická porucha a nelze-li to ovlivnit jinými prostředky (léky, terapie, psychosociální rehabilitace). Na konkrétní případ Vaší matky Vám může pomoci její psychiatrička, pro kterou ta informace bude jistě důležitá.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, nemám přímo osobní zkušenost s touto formou úzkosti (která člověka nutí nakupovat a hromadit věci), ale s úzkostnou poruchou zkušenost mám: mně osobně opravdu pomohla až psychoterapie. Léky byly sice po nějakou dobu velkou úlevou, ale samy o sobě neodstraní příčinu úzkosti a je jich tak potřeba stále větší množství. Můj psychiatr mi je stále jen předepisoval, ale o terapii jsem se musela začít zajímat a sehnat si ji sama. A až ta mi opravdu pomohla se úzkosti zbavit, teď beru léky jen opravdu výjimečně a příležitostně. Přála bych i vaší mamince, aby se jí dostalo takové pomoci. A ohledně již napáchaných půjček: existují poradny, často snad i bezplatné, kde by vám poradili, jak s nimi naložit. Držím palce.


Zpět na seznam