Náramky pro lidi se schizofrenií

Dobrý den, docela dost mě trápí něco, co jsem si přečetl v novinách. Kamarádka kterou mám velmi rád, mi řekla že nechce sama chodit ke mě domů, protože se mě bojí. Já jsem se jí zeptal, proč se mě bojí a ona řekla, že někde ve Žďáru schizofrenička ubodala kluka. Já na ní čuměl a říkám že je to strašný a že bych nikdy nic takového neudělal. A ona začala vykládat, jak jsou lidé s touto nemocí nebezpeční a také zmínila, že jistý Kamil Vejvoda, chce zařídit nějaký náramky pro lidi se schizofrenií. A já byl minimálně týden v depresích, že mě lidi odsuzují za něco, za co ani nemůžu. Že mě už ani kamarádi nemají rádi, všichni jsou proti mě. Věc která mě ještě více děsí jsou ty náramky. Já nechci mít na sobě něco, co mě odlišuje od ostatních. Chci si připadat jako někdo, kdo je úplně stejný, jako ostatní. Jaká je šance, že se něco takového zavede?
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, je mi líto, že trpíte v souvislosti s něčím,. za co vůbec nemůžete. Vaše kamarádka by si o této problematice měla najít objektivní informace. Lidé se schizofrenií nebývají agresivní o nic víc, než zdravá populace, spíše je tomu naopak. Pak se stane, že jeden případ, například ona tragická událost ve Žďáru nad Sázavou před 7 lety, stigmatizuje i lidi, kteří by něco takového nikdy neudělali. Svůj podíl na to mají i média způsobem, kterým to podávají. Na ten případ si dobře pamatuji, pachatelka údajně trpěla schizofrenií, i když to, jakým způsobem to provedla, vzbuzovalo i jisté pochybnosti. Každopádně zlo je věc, kterou psychiatrie není schopna řešit a která se týká jak zdravých, tak nemocných. Náramky pro pacienty se schizofrenií jsou nesmysl, nic takového se neuskuteční, bylo by v rozporu s lidskými právy, kdyby byl člověk "označen" kvůli diagnóze, vždyť to, o co se snažíme, je naopak destigmatizace nemocných. Náramky, které sledují některé tělesné funkce, jsou předmětem výzkumu u bipolární afektivní poruchy. Ne proto, aby byl člověk kontrolován, ale proto, že se zkoumá, zda by jejich pomocí mohl být včas podchycen relaps (zhoršení) onemocnění. Je to pro ty pacienty, kteří se do výzkumu zapojit chtějí a kteří jsou přesvědčeni, že jim to může pomoci. Nikdy to nebude povinnost, buďte v klidu.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Bohužel i v naší pokrokové společnosti je stále stigma duševní nemoci stále výrazné. Zvlášť se to týká diagnózy schizofrenie. Lidé ji často neprávem považují za znak nebezpečnosti a nevyzpytatelnosti, což vůbec není pravda. O náramcích slyším poprvé a upřímně věřím, že nic takového se neuskuteční. To už by byla opravdu silná diskriminace, na pokraji narušení lidských práv. Osvícení odborníci se snaží proti stigmatu bojovat, ale vypadá to, že jsme stále na začátku. A mnozí z nás mají takto smutné zážitky. Asi nezbývá než trpělivě vysvětlovat a vzdělávat. Přeji hezký den.


Zpět na seznam