Narkolepsia s kataplexiou

Dobrý deň,poprosím Vás o radu.Mám 15 ročného syna s diagnostikovanou narkolepsia s kataplexiou.Mám to t.č.hospitalizovaneho na psychiatrii,kvôli progresívnym halucinaciam.Zle reagoval na lieky concerta,brintellix,olanzapin,fluoxetine,risperidon,a ešte užíva liek od tlaku bisoprolol.Chcu mu robiť ECT.Prosim Vás,je to vhodné,ďakujem veľmi pekne🤗
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, ECT se u nás v dětské a dorostové psychiatrii používá poměrně vzácně, navíc narkolepsie s kataplexií (tedy tzv. narkolepsie 1. typu) je porucha spadající spíš do neurologie než do psychiatrie. Příčiny této poruchy nejsou známy, ale známe je to, že u postiženého je nedostatek jednoho z neuromediátorů, který ovlivňuje režim bdění a tzv. REM spánku, tedy fáze, kdy má člověk sny. Díky náhlému přechodu do REM fáze vznikají tzv. bdělé halucinace, které pacient nemusí odlišovat od skutečnosti. O použití ECT v léčbě narkolepsie nevím, od ošetřujícího lékaře bych žádal podrobné vysvětlení, problém je také na místě diskutovat s neurologem, který se poruchami spánku zabývá.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. S problémy Vašeho syna nemám přímé zkušenosti, léčím se s jinými obtížemi. Ale z Vašeho popisu to má syn těžké. Jak píšete, na mnoho druhů medikace je rezistentní. Trochu tedy chápu, proč se jeho lékař rozhodl pro ECT. Jak je to ale vhodné, nedokážu posoudit. To je opravdu otázka na psychiatra. Přeji mnoho sil!


Zpět na seznam