Návrat deprese a sebezničujících myslenek

Dobrý den pane doktore, po téměř půl roce hospitalizace v nejrůznějších psych. léčebnách mi byl nasazen venlafaxin, který mi v dávce 150 mg přivodil ulevu, cca po 3 týdnech se mi však stavy opět vratily jako kdyby lék přestal účinkovat. Lékařka říkala že nástup brzdí má osobnost. Chci se zeptat zda může lék najednou přestat fungovat ?? Nebo se někdy může i když je člověku delší dobu již poměrně dobře přihodit propad který může trvat delší dobu s tím že pak zase přijde úleva? Mohou skutečně osobnostní rysy které dle lékařky vedly v mém případě ke vzniku deprese skutečně brzdit účinek antidepresiv??
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, obecně lze možná říci, že čím více příznak (např. změny nálad, sebenenávist apod.) vychází z povahy člověka (osobnosti) a méně z nemoci (např. bipolární afektivní porucha či periodická deprese), tím je větší problém potlačit jej psychofarmaky, i když se to na čas podaří. V takových případech může mít větší význam systematická psychoterapie. To, že lék přestane "zabírat" se ale může stát ve všech případech, nicméně ohou na to mít vliv i vnější okolnosti. Zeptejte se paní doktorky, jak to myslela konkrétně ve Vašem případě.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, nedokáži odpovědět na vaši základní otázku, sice, zda osobnostní rysy člověka mohou měnit účinek antidepresiv. Nicméně se domnívám, že tato část roku, kdy lidem chybí sluneční světlo, je náročná obecně. Mnoha lidem se dělá psychicky hůře a to se mohlo stát i vám. Držím palce.


Zpět na seznam