Návrat deprese?

Dobrý den, s depresemi a panickou poruchou se léčím už 18 let. Do září loňského roku celkem bez výkyvu. Užívala jsem Sertralin 100mg. Zlom nastal v září 2019, kdy se stav zhoršil z důvodu syndromu vyhoření (manažerská pozice, práce i 20h denně). Skončila jsem na PN na 8 měsíců. Byl mi změněn Sertralin na Cipralex 10mg. Na tuto pozici jsem se již nevrátila, nyní pracuji z domova. Stav byl celkem kompenzovaný, až na zhoršení úzkostí, které se v listopadu přesunuly do agorafobie. Bála jsem se vycházet i mimo domov. S psychiatrem jsme se pokusili o změnu léků na Venlafaxin, ale při nasazení se objevili nežádoucí účinky (třes, křeče, panická ataka). Proto byl vysazen (po 2 dnech). Opět jsem nasadila Cipralex, tentokrát 15mg, ale druhý den se objevila deprese. S tou jsem bojovala 3 dny, nyní se ale stále vyskytuje téměř behem celého dne únava a neschopnost cokoliv dělat bez velké námahy. Celkově se objevují myšlenky, že je vše zbytečné. NIc mě netěší, z ničeho nemám radost. Kvůli špatnému spánku mi byl nasazen Trittico 75, beru 1/3, v tuto chvíli 10. den. Myslíte, že je vhodná změna léků?
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, je to jedna z více možností. Váš psychiatr by měl spolu s Vámi zvážit tu optimální. Antidepresiva lze kombinovat, upravovat dávky, popřípadě se pokusit o posílení jejich účinku léky z jiné skupiny. Též stojí za zvážení možnost psychoterapie.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Vaši otázku ohledně léků raději nechám na lékaře. Čtu si Váš dotaz a říkám si, že toho na vás bylo moc, té práce. Připadá mi velmi cenné pro vaše zdraví, že jste opustila manažerskou pozici. Pokud pracujete z domu, možná si do jisté míry můžete určit čas práce i odpočinku. Velmi vám doporučuji se o sebe starat celkově, nemyslím jako každé ráno vstát o hodinu dřív, abyste si stihla zacvičit, to je sice možné, ale mně by se nechtělo. Raději cvičím později, nebo vůbec, podle situace. Když se na mně všechno valí, když začínám špatně spát z nedostatku pohybu a klidu, stejně nejsem schopná pracovat. Někdy mám i halucinace v noci, v reakci na stres. A to hlavně v prosinci, kdy je málo světla venku. Včera mi pomohla dlouhá procházka. Pokud se bojíte ven, máte možnost se natáhnout třeba během dne na karimatku nebo koberec? Protáhnout údy? Dělat nějakou práci, třeba ruční, nebo kuchařskou, která by vás potěšila? Máte chvilku na křížovky, knížky? Já vím, zní to možná divně, ale je neskutečně důležité odpočívat, pít třeba čaj v kuchyni a jen tak koukat. Tím vás nechci odrazovat od práce, také pracuji, už kvůli penězům a pocitu užitečnosti, ale všeho s mírou. Naše psychika je také odrazem toho, jak žijeme.


Zpět na seznam