Návštěva psychiatra?

Dobrý den, mám dotaz ohledně návštěvy psychiatra. Je mi 18 let, a už delší dobu se potýkám s problémy, které se mi nedaří řešit pomocí terapie, a poměrně mi komplikují život. Jde například o naprosto neodůvodněné střídání „přemitovovanosti“ a poté propadu do deprese. Nebo o moje reakce – občas je to jakoby můj mozek přepnul a chovám se tak, že když si to později uvědomím, tak to nechápu. Jde většinou o hodně dětinské chování, které je lítostivé a hysterické. Provází ho iracionální strach, který je v tu chvíli už na pořád. Také mám neustálé pochybnosti o své orientaci a identitě. Myslím ale, že není běžné, aby tyto problémy přicházely v etapách a tak intenzivně. Občas mám bludy, ale většinou v ty chvíle mlčím, protože mám pocit, že by to stejně nikdo nechápal. Vše co prožívám si často zapisuji, a tak mám poměrně přehled o tom, co se uvnitř mě děje. A zaregistrovala jsem to, že nad některými věcmi nemám vůbec žádnou moc, ale fatálně ovlivňují moje fungování (jak mě samotné), tak mého okolí. Zajímalo by mě tedy, jestli je potencionálně na místě návštěva psychiatra (psycholožka mi naznačila, že bych o tom měla uvažovat), a jestli na něj nebudu působit pouze jako hlupák, který si něco nalhává? A jestli třeba pochopí to, že nad některými stavy nemám žádnou moc a nevím si s tím rady. Předem pěkně děkuji za odpověď a omlouvám, jestli je můj dotaz hloupý.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, nevím, proč by Váš dotaz měl být hloupý, když Vás znepokojuje, co se s Vámi po psychické stránce děje. Jste v období, kdy si člověk dotváří svou identitu, což může být i příčinou krize. Píšete, že Vám psycholožka naznačila, že by bylo užitečné o návštěvě psychiatra uvažovat. Nevím, zda šlo o jednorázovou konzultaci či zda docházíte do terapie, kde se podobné problémy systematicky řeší, ale pokud Vám to sdělil odborník na základě jeho zkušenosti s Vámi, dal bych na něj. Máte-li o svůj psychický stav obavy, nebo cítíte-li, že Vám Vaše problémy omezují život, je návštěva psychiatra na místě.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, váš dotaz vůbec není hloupý, zmatky a nejistoty patří k vašemu věku, vždyť přechod do dospělosti není ani trochu jednoduchým obdobím. Bylo moudré začít terapií, ta někdy vyžaduje delší čas, ale na vašem místě bych odbornou pomoc vyhledala už teď, pokud vám to terapeutka také doporučuje. Z osobní zkušenosti vás hlavně chci povzbudit, abyste hledala psychiatra, ke kterému budete mít důvěru a nebude vám dělat potíže otevřeně s ní/ním mluvit o všem, co vás trápí. Pokud máte důvěru k vaší psycholožce, nechte si doporučit lékaře, který je empatický a bude pro vás mít pochopení. Vzájemná důvěra je základní podmínkou dobré spolupráce s lékařem, u psychického zdraví to platí ještě víc. Hodně štěstí!


Zpět na seznam