Navýšení Asentry

Dobrý den, již cca 7 let beru Asentru 50 1 tabletu ráno na úzkostnou poruchu (Latentní tetanie), cítila jsem se po ní výborně. Zhruba před 4 měsíci se začaly opět projevovat úzkosti a konzultovala jsem s neurologem navýšení o půl tablety na 75 mg. Již beru takto 2 měsíce, navštěvuji i psychologa a zatím pociťuji pouze mírné zlepšení. Mám ještě vyčkat, jestli se dostaví úplné zlepšení, nebo je nutné ještě navýšit na 100 mg? Děkuji za odpověd´
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, i mírné zlepšení je pozitivní věcí. Žádné antidepresivum není 100% zárukou, že se úzkosti již nikdy nedostaví. 100mg Asentry je stále v mezích "středu", ale konzultoval bych to s psychiatrem. Neurologové sice také předepisují psychofarmaka, ale pokud potíže neustupují, je optimální si najít také ambulantního psychiatra. Psychologická péče - psychoterapie - je též velmi důležitá, je dobře, že ji máte a také je dobře nosit své úzkostné myšlenky tam. Držím palce.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mám dlouhou zkušenost s úzkostnou poruchou a po těch mnoha letech věřím, že nejvíc mi pomohla delší psychoterapie. Léky byly sice zpočátku velkou úlevou, ale protože jsem pořád stejně přemýšlela a nahlížela na sebe a na svět, postupně jsem jich musela brát stále víc, aby mi bylo aspoň trochu přijatelně. Teprve v pravidelných rozhovorech jsem zjistila, jakými navyklými způsoby přemýšlení si vlastně úzkost sama způsobuji nebo i při těžkých životních situacích zbytečně zvyšuji. V terapii jsem postupně získala větší sebedůvěru a sebeúctu, laskavější přístup k sobě i ostatním i optimističtější pohled na svět. Díky tomu úzkostem podléhám jen občas a nesrovnatelně menším - i bez léků. Proto bych vám radila vytrvat především v rozhovorech s psychologem a snažit se díky nim objevit, z čeho máte úzkosti a jak se jich zbavit. Léky mohou tento proces usnadnit, ale věřím, že samy o sobě k dlouhodobému zdaru nestačí. Hodně štěstí.


Zpět na seznam