Navýšení Citalecu

Dobrý den, Chci se zeptat jak je to s navýšením u léku citalec který momentálně asi po 2 letech z 10 mg mám navýšení na 20 mg ráno. Můžou být pocity uzkosti po navýšení? A jak je když tak tlumit Rivotrilem aby nevznikla závislost, jak se může Rivotril dlouho brát a jaké maximální dávky aby nevznikla závislost? Předem děkuji za odpověd, A přeji hezký zbytek dne.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, nepíšete, proč Vám byla dávka Citalecu navýšena. většinou k tomu dochází tehdy, kdy dosavadní dávka nestačí k portlačení úzkostí a depresí. Pak je těžké říci, zda úzkosti souvisí s navýšením či s nepříznivým vývojem potíží. obecně, léky jako rivotril, se nedoporučuje užívat pravidelně déle, než několik týdnů. Je to ale něco jiného, než si takový lék nechat njako "berličku" pro nejhorší případy a vzít jej jen občas, bez navyšování dávky.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Ptáte, se zda mohou vzniknout úzkosti po zdvojnásobení dávky Citalecu a hledáte cestu, jak se s nimi vyrovnat. Zároveň máte obavy ze závislosti, pokud budete úzkosti tlumit Rivotrilem. Léky jsem navyšovala podle aktuálního stavu během uplynulých let několikrát a pokaždé jsem na změnu reagovala dost citlivě. Úzkosti jsem také měla, ale obvykle se mi po dvou týdnech částečně ulevilo a po měsíci už jsem se cítila lépe. Pokud se ale stav ani po šesti týdnech nezlepšil, bylo mi nasazeno jiné antidepresivum. Rivotril považuji u sebe za takovou první pomoc, když selžou všechny jiné možnosti, jak se s úzkostmi vypořádat. V mém případě to je konzultace s psycholožkou, uchýlení se do ticha a také vyhledávání příjemných podnětů. Když bylo období, že všechno selhalo, pomohla mi hospitalizace. To všechno pomáhá tomu, aby se člověk nestal na Rivotrilu nebo Neurolu závislý. Můžete své obavy probrat i se svým ošetřujícím lékařem, který Vás zná nejlépe. Přeji vše dobré!


Zpět na seznam