Nechuť k životu

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně problému mého blízkého rodinného příslušníka. Muž, 24 let a absolvent VŠCHT. Touto dobou je již druhým měsícem zavřený doma a pravděpodobně nic nedělá. Neozývá se, nejde se mu dovolat. Při snaze o kontaktování přímo v místě bydliště s námi mluví pouze přes sluchátko či přes dveře. Po nesčetných dotazech, co se mu děje, nám je vždy řečeno, že chce být sám. Z jeho postoje je vidět, že neví, co se mu děje a jak s tím naložit. Nevíme, zda něco jí, jestli má dostatek peněz atd. Nepracuje. Nutno podotknout, že již byl v nemocničním ošetření (5 dní), skrze tento problém. Bohužel to nepomohlo. Problém odmítá řešit. I přes všechny možné důsledky si neuvědomuje vážnost jeho nejednání. Nepopsala bych to jako sklony k sebevraždě, spíše nicnedělání a prokrastinace ve velkém rozsahu. Již v minulosti (střední škola) měl takové problémy, ale nikdy je neřešil a nebyly v takovém rozsahu. Dětství měl spokojené, úplná rodina, pilný student, hodné dítě, úspěšný sportovec, žádné problémy. Na vysoké škole se upnul k křesťanské víře a stal se z něj neústupný fanatik. Dnes už je to pryč, ale myslím, že v boha stále věří. Několikrát nám lhal v důležitých věcech, s tím nemá problém. Tento rok si prošel několika smutnými událostmi. Úmrtí v rodině a rozchod. Je to bezvýchodná situace pro nás jako pro rodinu a už nevíme co dál. Předem moc děkuji za odpověď či komentář.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, chápu Vaší bezmoc a starost, co se s Vaším blízkým vlastně děje. Nechu´t k životu může být projevem deprese či jiné duševní poruchy, může jít o nějaký typ životní krize, či v neposlední řadě o rozhodnutí člověka žít v izolaci, to nevím. Píšete, že dotyčný v minulosti pobýval na psychiatrii 5 dní, z toho se dá těžko něco vyčíst. Důležité je pokoušet se zachovat kontakt, ne způsobem, "že by se měl jít léčit", ale v konkrétní nabídce pomoci, jak také píše peer poradkyně. Problém je také možno telefonicky a podrobněji konzultovat na některé z linek krizové pomoci (např. 284016666), nebo o konzultaci požádat odborníka (např. psycholog) osobně.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, ač si dovedu představit, jak je to pro vás těžké jen přihlížet, dokud nebude chtít on sám něco řešit, vaše možnosti jsou dost omezené. Pokud příbuzného potkaly těžké věci, možná opravdu potřebuje čas pro sebe, aby se s nimi srovnal. Na vašem místě bych dávala najevo pochopení pro jeho volbu a spíš jen nabízela drobnosti typu "Nepotřebuješ něco přinést?", "Nemáme pro tebe něco zařídit?", "Až se na to budeš cítit, jsme ti nápomocní", apod. Moje fantazie podle vašeho popisu vidí člověka, který byl možná přetížen dávno (hodné dítě, vzorný student, úspěšný sportovec, vše jak má být), snažil se dostát všem představám a utekl se proto k víře až fanaticky. Sklony k perfekcionismu jsou výborným startovacím místem k depresi a touze mít od všeho pokoj, aspoň tak jsem to kdysi zažila já - chápu tu jeho touhu být sám a nevylézat, možná poslední těžké události byly už příliš na jeho dávno unavenou psychiku. Bohužel k řešení nestačí hospitalizace, spíš relativně zdlouhavá práce k tomu, aby si člověk nastavil zdravěji svůj přístup k sobě i ke světu. To vše jsou ale moje dohady, protože nevíme, co se děje ve vašem příbuzném a jaké jsou jeho pocity a důvody. Myslím ale, že spíš než přemlouvání bude z vaší strany úspěšnější dávat najevo pochopení k jeho momentální volbě, snaha ji respektovat a být k dispozici, až o to bude stát.


Zpět na seznam