Necítím se jako já

Dobrý den, je mi 20 let a nějakou dobu mě trápí jeden problém a netuším co s tím, ale je mi to velice nepříjemné, protože mi to v poslední době narušuje vztah. Jedná se o to, že se mi občas stává, že se v určitých situacích necítím úplně tak jako já. Těžko se to vysvětluje. Nedokážu rozeznat, kdy to přichází, ale když se nad tím zamyslím zpátečně, většinou začnu být v počátku protivná, nepříjemná a naštvaná. Přechází to do té úrovně, kdy se začnu s přítelkyní dohadovat, začnu být jízlivá a říkám opravdu velice hnusné uštěpačné věci, které bych jindy normálně neřekla, ani při té nejhorší hádce. Přítelkyni tím velmi ubližuji, v podstatě se v tom velmi vyžívám, v té chvíli se mi to líbí, ačkoliv to zní hrozně a nesnáším se za to. Přijde mi to hrozně zvrácené.. Často ji emočně vydírám a hraju si s jejími city, aniž by mi na tom záleželo. Jakobych v tu chvíli nic necítila. Většinou se z toho sesypu, když se vrátím do normálu a nepamatuju si některé věci.. pamatuju si jen část toho, co všechno jsem řekla a nevybavuji si pocity přesně pocity, vím jen zhruba jaké byly. Přítelkyni jsem to popsala, jako kdyby mě někdo praštil kladivem do bezvědomí a převzal nade mnou kontrolu s tím, že si částečně uvědomuji co se děje, ale nemůžu s tím nic dělat a vlastně v tu chvíli ani nechci, protože jsem v podstatě tou "špatnou" osobou. Dává to vůbec smysl? Nejsou to úplně všechny problémy s tím spojené a někdy se to vyskytuje trochu jinak, ale vždy velmi podobně. Před děkuji za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, odpověď by Vám mohla přinést konzultace u klinického psychologa, pomoci pak může psychoterapie. Podobné projevy emoční nestability často vychází z povahy člověka, jehož emotivita se rychle mění. Souvisí s tím často vztah k sobě samotnému, který je hluboce zakořeněn a který se pak projevuje i ve vztahu k druhým. Většinou nejde o v tu chvíli uvědomovaný proces.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Jako peer poradce se snažím odpovídat na dotazy v poradně na základě své vlastní zkušenosti s duševními obtížemi. Pocity a stavy, které v dotazu popisujete, já osobně neznám. Působí to na mě, že jste ve velikém vnitřním stresu, který tu a tam potřebuje dostat prostor k vybití a tímto "zkratem" se dostává na povrch. Nevím, jak se ve vztahu dlouhodobě cítíte, zda umíte s přítelkyní otevřeně hovořit o vašem vztahu a vašich potřebách otevřně a v klidu? Popisujete, že na počátku těchto stavů cítíte obvykle protivná a naštvaná. Já na vašem místě bych se asi pokusila najít si odbornou pomoc psychoterapeuta a snažila bych se porozumět svým pocitům a potřebám. Spolu s ním bych se také snažila najít si jiný, méně ubližující způsob, jakým svou frustraci vyjadřovat. Já sama docházím na psychoterapii již několik let a je pro mne velkou oporou a jedinečným místem, kde se učím rozumět svým emocím. Držím Vám palce a věřím, že se Vám podaří dosáhnout úlevy a změny k lepšímu. Mějte se dobře!


Zpět na seznam