Něco se deje, jen nemám tušení co....

Dobrý den, už zhruba rok mám tušení že semnou není neco úpně v pořádku. chybí mi motivace i pro věci co mě baví a co chcy delat, jen se k nim nemůžu přinutit. zhruba každé dva týdny mě také přepadnou pociti jakési bezmoci a smutku, ale vždy jen na pár dní a pak jsem zase v pořádku. vždycky jsem byla citlivá, ale poslední dobou se rozbrecím a rozesmutním i z těch největsích (nebo nejmenších) blbostí. nejdříve jsem si myslela, že to byla úzkost ze stresu z dokončování skloy v zahraníčí a stezku po domově (nemluvě o přehnaných očkávání které pro sebe samu mám, cehož jsem si zcela vědoma), ale ted už mám po skole, a nic se nemění. někdy si myslím že by mohlo jít o depresi, ale pak mě smutek přejde a jsem zase v pohodě. tak si říkam že blbnu a přeháním, a pak se to zase vrátí. i ve škole když jsem tam byla si toho učitelé kolem mě vsimli, pár jich samo podezíralo depresi nebo něco podobného. už mě nebaví nic nedokázat a pořád brečet. halvně bych apoň chtěla mít ponetí co se mnou je. když budu mít na co ukázat budu spíš vědet co s tím delat.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, úzkost a stres se s depresí vůbec nemusí vylučovat, navíc stres nemusí vyplývat jen z konkrétní situace (náročné studium, stesk po domově...), ale i z toho, jak se člověk vyrovnává s různými problémy ve svém životě a také se sebou samotným. Někdy se zdánlivě paradoxně stává, že se potíže zhorší právě po skončení zátěže, kdy mu odpadnou konkrétní úkoly, které musel splnit a úleva se nedostaví. Je dobře, že máte potřebu "na něco ukázat", čemuž rozumím tak, že chcete své potíže pojmenovat, abyste s nimi mohla lépe bojovat. Zde se nabízí možnost obrátit se na odborníka, třeba na klinického psychologa, který Vám s tím pomůže. držím palce.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, po přečtení vašeho dotazu se mi vybavila moje krátká zkušenost se studiem v zahraničí. Samo o sobě to bylo náročné, ale největší krize přišla, když jsem se vrátila. Do půl roku jsem vyhledala psychologa. Pro spoustu lidí je to těžké a vůbec bych se nedivila, kdyby vaše nynější potíže ještě souvisely právě se studiem v zahraničí. To je jedna možnost. Nebo vaší nynější nepohodu nastartovalo něco jiného. Říkáte, že potřebujete mít ponětí co s vámi je a pokud byste věděla, pak budete spíš vědět, co s tím dělat. Možná by bylo dobré navštívit odborníka a vaše starosti mu sdělit. Mohl by vám pomoci rozpoznat, co se vlastně děje. A pokud vám mohu poradit, zkuste si stanovit pro sebe teď, když vám není dobře, nějaké menší splnitelné cíle a nebýt na sebe příliš tvrdá. Píšete, že máte po škole, zřejmě jste ji úspěšně dokončila a věřím, že další úspěchy ještě přijdou.


Zpět na seznam