neidentifikovaná schizofrenie

Dobrý den, dceři pro nespavost diagnostikovali neidentifikovanou schizofrenii. Nyní užívá zyprexa, akineton a invegu v injekci. v těle má stále neklid a má špatnou motoriku rukou a stav - jako na přepadnutí. Je to vlivem užívaných medikamentů? Má si nechat dát další injekci? O diagnóze pochybuje, trápila ji nespavost. Předem děkuji za Vaše vyjádření.
Avatar

Miroslav Pastucha

Odpověď odborníka:
Dobrý den. Ano, je celkem možné, že potíže, které popisujete, mohou být způsobené léčbou schizofrenie. Neznám detaily, ale řekl bych, že nespavost bylo to, co jste vy nebo dcera vnímaly jako velkou potíž, nicméně psychiatr nebo psycholog museli vidět i jiné důležité přiznaky, když stanovili diagnózu schizofrenie. Schizofrenie je vážné onemocnění, kde se používají silné léky a ty mohou mít i výrazné nežádoucí účinky. My dnes máme na výběr víc možností a každý ten typ léku na schizofrenii může nemocnému sednout různým způsobem. Předem se to nedá vždy odhadnout. Takže bych doporučoval mluvit s dceřiným psychiatrem, zdůraznit, že tyto léky jí dělají takhle špatně a ptát se, jestli by nebylo možné zkusit ještě nějaké jiné léky. Držím palce
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji, že jste se obrátila na naši poradnu. Vaší dceři byla diagnostikována nediferencovaná schizofrenie. Je to pro Vás něco nového, takže chápu, že máte mnoho otázek, zejména na medikaci. Sama se s touto diagnózou léčím již několik let. A prošla jsem pečlivým psychiatrickým i psychologickým vyšetřením během hospitalizace, než mi byla dána tato diagnóza. Proto věřím, že Váš psychiatr neusuzoval jen z nespavosti. Ale zároveň věřím, že právě nespavost byla pro Vaši dceru významná, že ji nejvíce omezovala. Léky mají bohužel vedlejší účinky, které často nejsou vůbec příjemné. Je třeba komunikovat s psychiatrem a zkoušet. Mně samotné trvaly tři roky, než jsem našla medikaci, která mi sedí. Ale určité vedlejší účinky (především únava a přibírání na váze) i přesto musím respektovat a úplně se jich nezbavím. Přeji mnoho sil!


Zpět na seznam