Nekvalitní život

Dobrý den, moje problémy začali zhruba před 5-6 roky. Prvně to začalo špatným vyprazdňovánín a častým chozením na záchod před odchodem z domu. To bylo doprovázeno různými křečemi, bolesti břicha. Potom se vše začalo stupňová a zašel jsem ke svému lékaři a ten mě poslal ke specialistovy. Před dvěma lety jsem podstoupil kolonoskopii a gastroskopii. Výsledek byl že nikde nic nebylo nalezeno a vše je v pořádku. Paní doktorka konstatovala že se tedy jedná asi o dráždivy tračnik . Zkoušel jsem různé léky a nic nezabíralo. Teď posledních půl roku mi připadá že tyto problémy jsou jen v mé hlavě. Všechno se mnohonásobně zhoršilo, přestal jsem vycházet ven mezi lidi, bojím se i cestovat. Když náhodou někam vyjdu nebo vyrazím tak mám křeče v břiše a strach. V noci špatně spím, stále se budim a většinou jsem spoceny. Když rano vstavam, tak jsem nevyspany, spis jsem unaveny, uplne bez energie. Postupem dne se vše zlepšuje. Nedokážu si představit den, že bych rano vstal brzy a jel třeba někam na výlet. Děkuji za radu
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, autonomní reagulace některých systémů, například trávicího či oběhového,s psychikou souvisí velmi úzce. Dráždivý tračník se tak řadí mezi klasické psychosomatické poruchy. Někdy strach či úzkost předcházejí tělesným příznakům, někdy tyto mohou být prvním signálem a úzkost se pak rozvíjí za podpory pozornosti a obav, které tomu člověk dává. Máte-li problémy, o kterých si myslíte, že jsou psychického původu, je třeba se obrátit na odbornou pomoc, psychologickou, eventuálně psychiatrickou. Pokud se díky problémům budete vyhýbat kontaktům s lidmi a uzavírat se doma, celý proces se tím posiluje.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Psychika a tělo jsou vzájemně úzce propleteny. Dokáži si tedy představit, že Vaše zažívací obtíže mohou být spojeny s Vaší psychickou pohodou. Věřím, že Váš stav musí být velmi nepříjemný a obtěžující. Je dobré, že po fyzické stránce je snad všechno v pořádku. Vnímám, že se nyní chcete zaměřit na Vaši psychiku. Postupovala bych stejně. Strachy z okolí a špatný spánek je vysilující. Já sama bych nebyla proti konzultaci se specialistou. Osobně bych určitě tyto problémy probrala na své individuální psychoterapii. Snažila bych se mít i správnou spánkovou hygienu, abych si co nejvíce odpočinula. Mně pomáhají i zklidňující jednoduché meditace. Zaměřila bych se na pochopení, co mi vzbuzuje strach, který mi pak brání ve fungování. A pak se mu začala stavět na odpor. Přeji mnoho sil a hezký den.


Zpět na seznam