Nepříjemné myšlenky

Dobrý den pane doktore, chtěla jsem se Vám svěřit se svým problémem, protože mě velmi trápí. Za můj život mě ještě nikdy nenapadaly takové myšlenky. Nedokážu cítit radost, lásku, nedokážu si odpočinout, stále v mojí hlavě běží ty stejné myšlenky, trvá mi usnout. Jsem strašně unavená, ani ty moje nejsilnější sny nejsou tak silné, aby mě dokázaly postavit zpátky na nohy. Cítím se na všechno strašně sama, stále se mi vrací má minulost a já se snažím co nejvíce zapomenout a aspoň chvíli přestat na všechno myslet. Když napíšu co mě trápí, tak jsem před dvěma roky byla přemluvená kvůli mým častým migrénám si pořídit brýle, i když to nebylo nutné. Neměla jsem nijak špatný zrak, v tu dobu jsem měla jen špatnou životosprávu, kterou jsem si spravila a migrény potom odezněly. Brýle mně v tom vůbec nepomohly, ale vždy jsem byla velmi poctivá a tak jsem je nosila, ale teď mě velmi omezují. Mrzí mě, že jsem nedala jednou pro sebe a nechala se přemluvit ostatními. Stále přemýšlím nad tím, jaký bych teď měla kvalitní život. Jsem ještě velmi mladá a to je i ten důvod, který mě v tomhle velmi mrzí. Už není cesty zpět. Je také možnost laserové operace, ke které mi chybí ještě 2 roky, abych dosáhla dospělosti, ale nahání mi strach stejně jako každým jiným. Uvědomuji si, že jsou na světě horší věci a rozumím, že mi moc asi nebude pomoci a jediným způsobem bude smířit se s tím, ale přála bych si, aby ty špatné myšlenky zmizely a já přestala myslet na minulost.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, nutkavé a vtíravé myšlenky, které se člověku tlačí do mysli aniž by chtěl, ve výsledku vedou k únavě, zhoršené náladě a schopnosti radovat se z běžnbých věcí. Člověk jakoby se pohyboval v bludném kruhu. Nerozumím sice úplně jaký problém se zrakem vlastně máte, důležité je, že je obsahem Vašich nepříjemných myšlenek myšlenek. Minulost ovlivnit nemůžeme, ale můžeme ji npoirozumět a přijmout, což nám pak může pomoci ovlivnit přítomnost v tom smyslu, že se cítíme lépe. S tím Vám může pomoci psycholog - psychoterapeut.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Vážím si Vašeho dotazu. Takto vtíravé myšlenky musí být velice vysilující. A necítit radost a odpočinek není dobré. Trápily mě obdobné obtíže a velice se mi ulevilo, když jsem se svěřila rodině a pak lékaři. Najednou jsem měla pocit, že nejsem na boj sama a může se mi ulevit. Na individuální psychoterapii jsem se pak učila přijmout minulost a začít budovat budoucnost. Zkrátka mi velice pomohlo mluvit před někým, kdo mě poslouchá (a nemusel to být jen psycholog). Co se týče zrakových obtíží. V tom bych se asi sama obrátila na specialistu. Můj bratr laserovou operaci podstoupil a vše proběhlo v pořádku. Myslím si, že pokud to odborník schválí, není důvod se bát. Přeji mnoho sil.


Zpět na seznam