Nepříjemné vtíravé myšlenky

Dobrý den, pane doktore. Denně mě trápí vlezlé myšlenky, kterých se mi málokdy podaří zbavit. Některé jsou velmi nepříjemné, nedokázala bych je ani říct nahlas. Bývám ze sebe někdy i znechucená, že nad tím vůbec přemýšlím. S většinou se ani neztotožňuji. Někdy mi v jenom "blikne" situace/ myšlenka, někdy začnu přemýšlet nad "co kdyby" (co kdyby se někomu něco stalo,...) a začnu se v tom utápět a nejde přestat. Myšlenky se točí vetšinou okolo těch samých věcí a vrací se, když o tom někdo začne mluvit, někde si něco přečtu, vidím video/obrázek. Jsem z toho unavená a většinou mi to i zkazí náladu. Objevují se i myšlenky na sebevraždu a to mě dokáže velmi znepokojit. Jsem velmi citlivá a vnímavá (řekla bych až přecitlivělá), takže mi i ty vlezlé myšleny dokáží často ublížit a mám z nich úzkosti. Myslíte, že by se mohlo jednat o formu OCD? Někdy i několikrát zkontroluji, jestli jsem zamknula dveře od domu (mám velký strach, že by se k nám někdo vloupal),... ale trápí mě hlavně ty vtíravé myšlenky, které se vracejí. Děkuji.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý , OCD se projevuje podobně, na dálku však diagnózy přidělovat nelze. Při OCD jsou vtíravé myšlenky nepříjemné, člověk se je snaží zahnat a často se dotýkají pro daného člověka tabuizovaných témat, tedy toho, co mu jeho morálka a vnitřní přesvědčení zapovídá. Nutkavé myšlenky se dají chápat jako reakce na vnitřní úzkost a většinou to lze úspěšně léčit, takže pokud Vám to vadí, omezuje Vás to, nebo se to dokonce zhoršuje, doporučuji odbornou konzultaci.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz. Trápí Vás vtíravé myšlenky a občas se cítíte natolik špatně, že pomyslíte i na sebevraždu. Vtíravé myšlenky mě také velmi trápily, jednalo se hlavně o strach ze zkoušek, z budoucnosti, o druhé... Nedokázala jsem se jich zbavit a přehlušovala jsem je neustálou činností a později poslechem audioknih a čehokoliv, co upoutalo mou pozornost. Myslím si, že by Vám velmi pomohla pomoc odborníka "z očí do očí", který by zhodnotil Váš celkový stav a poradil Vám, jak dál. Zkuste se obrátit na psychologa nebo psychiatra ve Vašem okolí a upřímně mu o svých potížích řekněte. Věřím, že Vám pomůže.


Zpět na seznam