Nesnáze

Dobrý den poslední 4 roky se strašně vzdaluji od všech lidí, většinou jim sdělím že nemůžu a při tom jsem skoro vždy volný, před rodinou, kamarády, v práci se musím přetvařovat, že mi nic není a to mě strašně ubijí, přiznávám že špatné pocity se většinou snažím zapít a buďto odpadnu nebo se to ještě zhorší. Nenasel jsem ještě sílu najít odbornou pomoct, nevíte jak se dostat z tohoto koloběhu? Děkuji za odpověď
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, z bludného kruhu, ktrerý popisujete, se můžete dostat tak, že vyhledáte odbornou pomoc. První krok jste udělal, napsal jste do poradny. Podobně se mohou projevovat některé úzkostné a depresivní poruchy. Pokud své špatné pocity zapíjíte, dostáváte se tak bludný kruh ještě posilujete. Alkohol Vás může zklidnit, ale vybírá si za to daň ve formě zhoršování a zacyklení potíží. Takže zkuste sebrat odvahu, která Vám chybí, a na odborníka se obrátit. Problém také můžete konzultovat na některé z linek důvěry. Držím palce.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mně osobně při psychických potížích moc pomohla pravidelná psychoterapie. Myslím, že v rozhovorech s terapeutem byste mohl zjistit příčinu, proč se lidem vyhýbáte, a postupně se jí i zbavit. Někdy to může být běh na delší trať, chce trpělivost začít se dívat na své problémy, může to být i nepříjemné - ale výsledek stojí za to. Věřím tomu. Můj život, sebeúcta i sebedůvěra je díky terapii mnohem lepší, víc odolávám stresu a když to nejde, líp ho přečkám. Je škoda nechat si život kazit špatnými pocity! Příležitostně se samozřejmě vyskytují a nejde se jim vyhnout, ale pokud jsou trvalou součástí života (což z vašeho popisu vypadá), přece si ho nenecháte kazit. A jak přetnout bludný kruh upachtěnosti, nedostatku energie a vůle ke změně, když je člověk zdeptaný? To je velmi těžké, znám to. Zatím jsem našla jediný recept - prostě se po určitě době vyburcuji, řeknu si, že to tak nenechám (nebo bych byla ...(dosaďte si velmi nelichotivé označení)) a se zatnutými zuby jdu nějak jednat. A když selžu, nedeptám se a začnu znovu. Věřte, že s pomocí jde změna snáz. Podobné problémy, jako vy, má mnoho lidí a není vůbec ostuda si o pomoc říct. Jděte do toho. Úleva pak stojí za to. Držím vám palce.


Zpět na seznam