Nespavost

Cítím už beznaděj. Mé problémy s nespavostí začali už cca před rokem. Začalo to tím že mě vzbudil hluk uprostřed noci a já nemohla zbytek noci už usnout. Další den už to nešlo vůbec. Asi dva měsíce jsem z toho měla hrozné úzkosti a spala jsem hodně málo, porád se budila atak. Časem jsem se naučila víc uklidnit a značně se vše zlepšilo, často jsem spala pak až přebytek času, nebo jsem si chodila zdřímnout i odpoledne po škole. Měla jsem jistotu že se mi podaří usnout zas kdykoliv kdy to budu potřebovat. Až před měsícem se zase nějak vše pokazilo. Když se snažím usnout i jsem v klidu, místo spánku spadnu jen do takových podivných živých představ. Většinou se mi podaří usnout až po delším čase kdy se přímo musim soustředit abych na nic nemyslela. Když se úplně uvolním spadnu zas jen do těch myšlenek. Během dne cítím už nepříjemné úzkosti z další noci a strach že se vše bude zhoršovat dokud můj mozek neztratí už úplně schopnost spát a já na nespavost zemřu. Nikdy jsem se nesetkala s tím že by měl někdo stejný problém, bojim se jestli netrpím FFI nespavostí, jinak si to vysvětlit nedovedu.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Váš problém s nespavostí mi nepřipadá zas tak ojedinělý a připomíná mi spíš rozvoj úzkostné poruchy. Člověk, který nespí, v soně začne nevědomky pěstovat obavu, že neusne. Tím se doistane do bludného kruhu, ve kterém může stavět další úzkostné fantazie. Je to nesčetněkrát pravděpodobnější, než vámi obávaná FFI, která je jevem velmi vzácným a většina lékařů včetně mě ho zná jen z literatury. Doporučoval bych Vám obrýátit se na odborníka. Myslím, že Vám může účinně pomoci.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Já sama mám také vlastní zkušenosti s nespavostí, která u mne vypadá tak, že se v brzkých ranních hodinách probudím a už do rána nemohu usnout. A nebo třeba po několika hodinách usnu, ale už jen na chvíli a můj spánek je tak plný živých snů, že se proberu ještě unavenější, než kdybych neusnula. Zatím jsem však takto závažné potíže se spánkem nikdy neměla po delší čas, ale jen v obdobích, kdy jsem ve větším stresu. Dobře znám ty pocity beznaděje a také obrovské únavy, které tyto stavy provází. U mě je nespavost vždy nějak spojena s úzkostí. Čím jsem více úzkostná, tím hůř a povrchněji spím. Na vašem místě bych asi vyhledala odbornou pomoc - ať už psychologickou, nebo psychiatrickou. Ať už s hledáním pomoci začnete kdekoli, odborník by měl umět rozpoznat pravděpodobnou příčinu vašich potíží se spánkem a nasměrovat vás dál. Dlouhodobá nespavost je nesmírně vyčerpávající pro tělo i pro psychiku. Pokud vám vaše potíže závažným způsobem snižují kvalitu života, pak není dobré na ně zůstávat sama. Přeji vám jen vše dobré a držím palce, aby se vám ulevilo.


Zpět na seznam