nespavost

Dobry den chci se zeptat,zda při uzivani lexaurinu 1.5 muze vzniknout zavislost,antidepresiva mi nevyhovuji je mi po nich zle i při delší době uzivani.Pane doktore můžete mi doporucit co je na nespavost ucinne, krome zminenych ant.dekuji za odpověď.Iva
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, konkrétní léky na nespavost lze doporučovat až tehdy, kdy se okolnosti a souvislosti nespavosti důkladně vyšetří. Antidepresiv, která spánek podporují, existuje celá řada, někdy se také přistupuje k nízkým dávkám některých antipsychotik, nicméně to bych předbíhal. Co se týká závislosti na benzodiazepinech, mezi něž patří i Lexaurin, tak jedním z mechanismů je vznik tzv. tolerance. To znamená, že dávka, která na spaní či zmírnění úzkosti třeba dlouho stačila, přestává být účinná a pacient má tendenci ji navýšit. S tím souvisí i tzv. rebound efekt, což znamená, že po snížení až vysazení sedativa se problémy vrací ještě v silnější míře. Krom sedativ jsou tímto známá i hypnotika. Jsou však pacienti, kteeří dlouhodobě užívají stejnou nízkou dávku, která jim pomáhá, nicméně předpovědět, u koho tomu tak bude, nelze. Proto se při vleklých problémech psychiatři snaží najít jiný postup farmakoterapie, který by těmito riziky zatížen nebyl.
Avatar

Michal Kašpar

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkujeme, že jste si vyžádala také odpověď peer poradce. Předesílám, že jsem zmíněný lék užíval bez znatelných vedlejších účinků. Vím, že působí proti úzkostem a že při dlouhém užívání může být návykový. Já jsem jej nikdy neužíval pravidelně, měl jsem obavy ze vzniku závislosti podobně jako u jiných léků proti úzkosti. Nevyužíval jsem celé balení a zbytek vrátil do lékárny po době expirace. Není to, pokud vím, antidepresivum, které se užívá pro dlouhodobé spravení nálady, ale nejsem lékař, nevím nic o jeho předepisování. Existují i jiné léky proti úzkostem, které závislost nevyvolávají. Uspávací účinky lexaurin má. Proti úzkostem sám raději bojuji dechovými cvičeními, resp. zklidněním dechu a následně i srdečního tepu. Kromě toho mi pomáhá můj pejsek, když se s ním mazlím nebo hraji. Doporučuji vyhledávat drobná denní potěšení a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam