nespavost

Dobrý den, trápí mě nespavost, jelikož mám neklid v celém těle, nejvíce v nohou. Beru Akineton a Lexaurin, který je však návykový. Vzala jsem si Akineton i na noc a příliš se mi rozvolnila hlava. Lexaurin jsem přestala užívat, řeší mi spánek na cca 3 hodiny, psychiatr mi ho předepsal, ale neuroložka mi ho nedoporučila. Měla jsem v hlavě zvláštní tlak. Na spánek jsem dostala invegu injekčně, která však nezabírá. Po zyprexe jsem cítila trochu tlak v temeni hlavy. Jaký lék by byl vhodný na spánek? Nějaké antidepresivum? Dostala jsem i mirtazapin, vzala ho 2x, ale jeho nežád. účinkem je nespavost, jak je uvedeno v letáku. Můžete mi poradit konkrétní lék, který mám na psychiatrii probrat? Neklid v celém těle je nesnesitelný, nevydržím sedět a stát, musím přešlapovat. Je toto způsobeno prášky nebo podněty z centrálního nervového systému? Je tento můj problém léčitelný? Děkuji. Andrea
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den Andreo, být Vámi, tak bych s psychiatrem probral všechny léky, které užíváte. Např, Invega není lékem na spánek, ale antipsychotikum, Zyprexa spánek sice podporuje, ale též patří hlavně mezi antipsychotika. Mirtazapin je naopak antidepresivum, které spánek podporuje. Máte pravdu v tom, že Lexaurin jako dlouhodobé řešení susínání není ideálním řešením. Neklid v těle někdy mohou způsobovat některá antipsychotika a Akineton se zde podává na zmírnění tohoro nepříjemného stavu. Jak vidíte, ve hře je toho hodně a Váš psychiatr by Vám měl pomoci vyznat se v tom.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, váš dotaz víc na odbornost lékaře, z mojí zkušenosti aspoň toto: Reakce na léky máme každý asi hodně individuální, mně Mirtazapin uspává nádherně, beru ho příležitostně jako prášek na spaní. Jak vám fungoval? (Účinky v letáku pro vás nemusí platit, každý jsme jiný). Jen jsem musela vychytat tu správnou dávku (po vyšší jsem ráno měla "tupou, vymeteneou" hlavu). Vaše potíže mi ale také připomínají moje celoživotní trable se syndromem neklidných nohou, který se vždy zhoršuje, když jsem v delším stresu nebo přetažená a zdaleka jej už nepociťuji jen v nohou, ale také v celém těle. A myslím, že i některé léky mi ho zhoršovaly. S léky nechám radu na našeho pana psychiatra. Pokud by vaše nespavost mohla mít příčinu i v úzkosti, mně ji pomohla zvládnout především delší psychoterapie. V každém případě vám přeji trpělivost k tomu, abyste našla tu správnou kombinaci léčby a bylo vám lépe.


Zpět na seznam