Nespavost

Dobry den,mam problem se spankem trvajici pres rok.Jsou tydny kdy spim po nejake smesici leku a pote, kdy prestanou pusobit.Chodim spat pravidelne kolem pulnoci a probouzim se kolem 4hodiny.Ja se lecim od 17 let s hranicni PO a periodockou stredne tezkou depresi-ale i v dobe dus. pohody se nic nemeni.Nyni mi je 33. Klasicky beru lyriku, trittico prolong, quetiapin(ten uz 15 let v davkach okolo 50-400mg). Uz jsme vyzkousela na spani qtp, prothazin-fungoval chvili,trtittico150,tisercin-i 4 tbl.a nic,trittico prolong,hypnogen, neurol, rivotril, diazepan taky nic(riv. fungoval asi jen 15 dni v kapkach(15kapek) v kombinaci s 150QTP +chlorprotixen 80během hospital.Ac jsem mela po navratu domu stejne leky i davkovani, okamzite jsem prestala spat) Ani tri hypnogeny během noci a 4mg rivotrilu spanek nenavodi. Ted zkousime buronil,opet jsem se probudila ve 4.30. vzala jsem si ze zoufalstvi dalsi dva a jeden hypnogen v rozmezi tri hodin, ale spanek nikde.Kdyz buronil nezabere,mam jeste predepsany haloperidol. Ale ja mam pocit, ze na me uz nic nepusobi. Vyzkouseli jsme snad cely arzelan leku pres ruzne AD, hypnotila, BDZ antipsychotika. Mirtazapin a zyprexu odmítám z duvodu navyseni tel.hmotnosti a pro me jako byvalou anorekticku je tohle nepripustne(uz tak mi vadi qtp)Na noc si poustim i relaxacni zvuky, mluvene slovo,ale i kdyz sportuji a delam manualni praci, unava prichazi jen velmi vyjimecne.Muj standart je 9-10hodin spanku.Tmu i ticho na spanek mam.Prosim,co delat vic?
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, pokud jste v režimu hospitalizace spala a doma se Vám nesspavost se stejnými léky vrací, zvažoval bych také vliv prostředí včetně vztahů, ve ktrerých žijete. To je možné prozkoumat v psychoterapii. Jinak co se týká léků, tak jste jich vyzkoušela opravdu hodně a je třeba to řešit s Vaším psychiatrem, po internetu se medikovat opravdu nedá. Mirtazapin a Zyprexa sice u některých lidí vedou k přibírání na váze, ale je to většinou tím, že podporují chuť k jídlu. Řada lidí tyto léky užívá bez významného nárůstu hmotnosti, pokud toto vědí a jsou schopni dodržovat optimální stravovací režim.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Je mi líto, že vás takto dlouhodobě trápí závažné poruchy spánku. Sama z vlastní zkušenosti vím, jak je nespavost skličující a jak následná únava během dne ochromuje člověka v běžném fungování. S přibývajícími roky je můj spánek čím dál slabší, ale opravdu problematickým se zatím stává většinou v době hlubší psychické nepohody. V depresivních a úzkostných stavech se mi vždycky spánek výrazně zhorší. Vy však píšete, že se vám spaní nelepší ani v době subjektivní psychické pohody. Nikdy jsem na spaní neužívala takové množství léků. Od svých klientů ale vím, že se také často dostávají do stavů, kdy jim ani sebevětší množství léků na spaní nezabírá a jediným řešením pak bývá třeba hospitalizace s úplným vysazením hypnotik a pozvolné nasazení nějakého jiného léku. O tom však vždy musí rozhodnout váš ambulantní psychiatr. S hledáním řešení bych se tedy jednoznačně obracela na něj. Ze své strany se můžete věnovat zlepšení spánkové hygieny, ale jak píšete, tato snaha výsledky nepřináší. Držím vám palce a přeji brzké zlepšení těchto nepříjemných obtíží.


Zpět na seznam