Nespavost

Dobry den, Prosim o radu Po tazkej operacii srdca a stresovej situacii som kvoli zlemu spaniu somzacal uzivat pred 4 rokmi zolpidem.Beriem 10 mg.vecer 5 mg v noci.Spim cca 7 hodin.Mam sa obavat ze je to zavislost? Ak si nedam vecer tabletku nezaspim. Ako sa toho zlozviku zbavit? Alebo sa s tym nezaoberat? Mam 60 rokov,normalna fyzicka kondicia.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, pokud je porucha spánku dlouhodobá, je dobré to konzultovat s psychiatrem či neurologem. Na řešení dlouhodobých potíží se používají léky, které nejsou návykové a hlavně které zejména s pokročilým věkem nepodporují noční stavy zmatenosti, k čemuž zolpidem může přispívat. Jsou ale pacienti, kterým dlouhodobě stačí dáívka, kterou nenavyšují. Obecně se doporučuje neužívat zolpidem déle, než několik týdnů v maximální dávce 10mg.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, zolpidem (zolpinox) užívám již několik let. Beru si půlku na noc, spolu s valdoxanem. Kdysi jsem zkoušela zolpidem vysadit, protože jsem se podobně, jako Vy obávala závislosti. Zkoušela jsem různé alternativy především v bylinkových přípravcích, ale nezabíraly. Vrátila jsem se k zolpidemu a užívám vždy půlku tabletky těsně před spaním. Myslím, že je důležité dávky nezvyšovat a to nedělám, spíš se snažím brát si míň než půlku. Protože vím, že je spánek pro moji psychickou kondici klíčový, dál to zatím neřeším (a můj psychiatr s tím takto souhlasí).


Zpět na seznam