Nespavost a večerní úzkosti

Dobrý den, již delší dobu trpím záchvaty paniky/úzkosti ve večerních a nočních hodinách (může být důsledek prodělání těžkých situací) a také dlouhodobě nespavostí (vyvinula se v době spojení práce a studia obojího na plný úvazek, tedy zřejmě důsledek přepracování). Bohužel se žádný z problémů nedaří dlouhodobě řešit. Na nespavost jsem zprvu brala Protazin, když přestal účinkovat, poté Triticco, které trochu pomáhá, nicméně epizody bezesných nocí se stále objevují a na večerní úzkosti také nezabírá. Existují prosím nějaké alternativy? Předem moc děkuji za odpověď
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, z Vašeho dotazu mi není jasné, zda jste v odborné péči a jak jste se dostala k současné léčbě. Jinak plně souhlasím s tím, co Vám odpovídá naše peer poradkyně. Vzhledem k tomu, že sama dáváte své potíže do souvislosti s traumatickou zkušeností, byla by zde psychoteraqpeutická péče asi na místě. Vaše potíže zdá se trvají již delší dobu, takže v případě medikace by bylo též vhodné, aby Vám léky ordinoval psychiatr. ten Vám také pak může doporučit vhodnou psychoterapii. Držím palce.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za zájem o odpověď peer poradce. Při obtížích, které popisujete, lze využívat dvojí druh pomoci. Na jedné straně pomoc lékařskou (psychiatrickou), kdy psychiatr na základě stanovené diagnózy předepisuje vhodné léky, které by stav měly upravit. Nevím, zda k psychiatrovi chodíte (či jste chodila) a uvedené léky máte od něj, nebo zda jste se k těmto lékům dostala jinou cestou (např. od obvodního lékaře, od známých apod.). Pokud jsou obtíže dlouhodobějšího rázu, pak z vlastní zkušenosti doporučuji kontaktovat přímo psychiatra. Druhou možností pomoci je psychologická či psychoterapeutická léčba, která se obvykle s užíváním léků vhodně doplňuje a zvyšuje pravděpodobnost, že se člověk do budoucna bude cítit lépe a celková stabilizace stavu bude trvalejší. Z vlastní zkušenosti bych Vám doporučila využít obojího. Léky v kombinaci s terapií mi přinesly (a nadále přinášejí) velkou úlevu právě od potíží s úzkostnými a panickými stavy. Držím Vám palce a přeji brzké nalezení účinné pomoci.


Zpět na seznam